TOGG'un CEO'su merak edilenleri cevapladı: Otomobilden önce bu özellik piyasaya sunulacak

Türkiye’nin yerli otomobili olan TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş’dan merakla beklenen C segmenti SUV'un hakkında açıklama geldi. İşte detaylar…

26.06.2022-14:15 - (Son Güncelleme: 27.06.2022-09:06)

Birçok kişinin merakla beklediği yerli otomobil TOGG’un çalışmaları tam gaz devam ediyor. Merakla beklenen C segmenti SUV hakkında açıklamalarda bulunan TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, C segmenti SUV serisinin pazara çıkmadan önce mobil olarak kullanıcılarla buluşturulacağını açıkladı. 

TOGG mobil olarak hizmete girecek

TOGG için çalışmaya başladıkları günden beri yaptıkları işi otomobilden daha fazlası olarak gördüklerini ve bu doğrulta çalıştıklarını dile getiren Karakaş, "Bu konuda bilgi vermek için henüz erken ama ilk akıllı cihazımız C segmenti SUV'u pazara sunmadan önce mobil olarak hizmet verecek bir dijital ürün için çalıştığımızın ipucunu verebilirim." dedi.

TOGG hakkında merak edilenleri cevapladı 

Çalışmalarına tam gaz devam edilen yerli otomobil TOGG’un gemlik tesislerindeki seri üretim çalışmalarının bu yılın çeyreğinde hemen hemen tamamlanmış olacağının altını çizen Karakaş, "Ardından pazara çıkmak için gerekli teknik şartların yerine getirilmesi (homologasyon) süreci başlayacak. Bu sürecin tamamlanmasının ardından 2023'ün ilk çeyreği sonunda da yollara çıkarmayı planlıyoruz’’ şeklinde konuştu. 

‘208 robot, deneme üretimi için hazır hale gelmeye başladı’

Her detayın ince ince planlandığını ve hazırlanan çalışma programının tam tahmin ettikleri gibi ilerlediğini dile getiren Karakaş, "Gemlik tesislerimizde gövde binamızdaki 208 robot, hücre bazında parçalı denemelerin ardından deneme üretimi için hazır hale gelmeye başladı. C-SUV gövdesinde ilk boyasız denemelerin yapıldığı Avrupa'nın en temizi olan boyahanemizde kimyasal dolum aşamasına geçildi. Montaj tesisinde ise ekipman kurulumunun ardından devreye alma çalışmaları başladı. Tesislerimiz bu yılın son çeyreğinde seri üretime hazır olacak." ifadelerini kullandı.

TOGG'un CEO'sundan çıklama

‘1.000 adet hızlı şarj istasyonunu 81 ilimizde hizmete sunacağız’

Bir süredir üzerinde çalışılan şarj istasyonları hakkında da konuşan Karakaş, "TOGG akıllı ve hızlı şarj altyapısı için çalışmalarımıza başladık. İlk araçlarımız yola çıkmadan önce 2 bin soketi olan 1.000 adet hızlı şarj istasyonunu 81 ilimizde 600'ün üzerinde noktada hizmete sunmuş olacağız." dedi.

Gürcan Karakaş, otomobilden önce başka bir teknolojik ürünü piyasaya sürecekleri şeklindeki iddialara ilişkin, "Başından beri bir otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktığımızı ifade ettik ve TOGG'u ana faaliyet alanı mobilite olan bir teknoloji şirketi olarak konumladık. Bu konuda bilgi vermek için henüz erken ama ilk akıllı cihazımız C segmenti SUV'u pazara sunmadan önce mobil olarak hizmet verecek bir dijital ürün için çalıştığımızın ipucunu verebilirim." ifadelerini kullandı.

‘Bu süreçte unutmadığım birçok anım var’

TOGG’un kuruluşundan beri beraber yol aldıklarını ve geçen 4 yıl içinde unutulmaz anılar biriktirdiğini dile getiren Karakaş, "Hedefimize giden yolda geride bıraktığımız her gün bizim için aynı derecede unutulmaz ve kıymetliydi. Elbette birden çok anım var. Bunlar arasında 27 Aralık 2019'da Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirdiğimiz 'Yeni Lige Yolculuk' etkinliğimizi, şu sıralar deneme üretimine hazırlandığımız Gemlik tesislerimizin 18 Temmuz 2020'de gerçekleştirdiğimiz inşaata başlama törenini, 29 Ekim 2021'de aracımızı ilk kez İstanbul Park pistinde kullanmamızı sayabilirim. Ayrıca, bu yılın başında, dünyanın en büyük tüketici elektroniği etkinliği CES'e katılıp dünyada ses getirmemizi, blokzinciri teknolojisini mobilite alanında dünyada ilk kez kullanan marka olarak Ava Labs'la iş birliği anlaşması yapmamızı, Mart 2022'de İsveç'te başarıyla gerçekleştirdiğimiz kış testimizi ve kısa süre önce start-up ekosistemimizi genişletmek amacıyla tamamladığımız ve 850'yi aşkın girişimcinin başvurduğu mobilite hızlandırma programımızı sayabilirim’’ dedi. 


Rabia Uzunağaç
rabiauzunagacc@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal