Definasyon Nedir?

Definasyon nedir? Definasyon dönemi nedir? Definasyon döneminde beslenme konuları hakkında merak ettikleriniz bu haberimizin içeriğinde…

Definasyon Nedir?

DEFİNASYON VE DEFİNASYON DÖNEMİ

Definasyon dönemi; bulk döneminin ardından, yani yüksek kalorili beslenme programıyla kas kütlesini yükseltmenizin ardından, vücuttaki yağların eritilerek kas kütlelerinin ortaya çıkarılması durumudur.

Çoğunlukla orta ve ileri seviye vücut geliştirme yapanlar tarafından uygulanır. Definasyon, esasında protein ağırlıklı beslenmeyi artırarak, karbonhidratı düşürmeyi içerir.  Ancak bu dönemde önem verilmesi gereken en önemli husus; yalnız yağ kaybetmek olmamalıdır. Kas kaybına uğramadan yağ yakmaktır.

Definasyon, ideal vücuda kavuşmanın son adımı olarak da ifade edilebilir. Bir sporcu, tüm kış boyunca çalışmasının ardından, yaptığı idmanların tam karşılığını definasyon döneminde alır. Yani uzun bir dönem süresince kütle kazanan vücut, definasyon döneminde parçalanma ve şekillenme aşamasındadır.  Bulk dönemindeki serbest idman ve beslenme programı, definasyon döneminde yerini tamamen sıkı bir diyet programına bırakmaktadır.

DEFİNASYON DÖNEMİNDE BESLENME

Definasyon dönemi, bulk döneminin tersine çok daha düşük kalorili gıdaların tüketildiği bir dönemdir. Definasyon döneminde vücut, enerji kaynağı olan karbonhidratların azalması sonucu yağları parçalar ve yağ yakımına başlar. Bu dönemde en önemli unsurlardan biri kalori hesabıdır. Her gün ayrı ayrı alınan ve harcanan kalori not edilerek diğer günlerle karşılaştırılmalıdır. Alınan kalori her zaman, harcanan kaloriden daha az olmalıdır. Harcanan kalori, alınan kaloriden 200 - 500 kalori arası fazla olmalıdır. Bu miktarın fazlalığı istenmeyen bir biçimde kas yıkımına neden olabilir. Tabii ki bu oran sporcunun fiziki özelliklerine göre farklılık gösterebilir.

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR