Şili'de İlan Edilen 'Acil Durum' Kaldırılıyor

Şili'de geçen hafta artan şiddet olayları nedeniyle ilan edilen ve güvenliğin askere teslim edilmesini kapsayan "acil durum"un bugün kaldırılacağı bildirildi.

28.10.2019-08:57 - (Son Güncelleme: 28.10.2019-09:03)

Şili Devlet Başkanlığı Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada, Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, şiddet gösterileri nedeniyle ülkenin çeşitli bölgelerinde ilan edilen "acil durum"un kaldırılmasını öngören kararnameyi imzaladığı bildirildi.

Buna göre, Şili'nin normale dönmesine katkı sağlamak amacıyla ilan edilen "acil durum", bugün itibarıyla geçerli olduğu tüm bölgelerde kaldırılacak.

Böylece 19 Ekim'den bu yana süren önlemler sona erecek ve ordu mensupları şehir güvenliğinden sorumlu olmayacak.

Devlet Başkanı Pinera, sokağa çıkma yasaklarının kaldırıldığını duyurduğu önceki açıklamasında, "acil durum"un da kaldırılacağı sinyalini vermişti.

ŞİLİ YANGIN YERİNE DÖNMÜŞTÜ

Başkent Santiago'da 3 milyondan fazla kişinin kullandığı en önemli ulaşım aracı olan metroya biniş ücretlerine belirli saatler arasında uygulanmak üzere yüzde 4 zam yapılması kararı alınmıştı.

Karara tepki olarak metroda "turnikeden atlama" şeklinde başlayan protestolar, geçen hafta güvenlik güçlerinin turnikeden atlayarak ücret ödemeden geçenlere güç kullanmasıyla şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Ülke geneline yayılan ve hükümet karşıtı protestolara dönüşen gösteriler nedeniyle yağmalama ve kundaklama olayları yaşanmış, 3 bölge ile 11 şehirde güvenliğin orduya bırakılmasını kapsayan "acil durum" ve "sokağa çıkma yasağı" ilan edilmişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR