Selçuklu Sultanı Melikşah Kimdir?

TRT'de yayımlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin ardından Sultan Melikşah, birçok izleyicinin araştırdığı tarihi kişiliklerden oldu. Peki Melikşah kimdir?

04.05.2021-14:45 - (Son Güncelleme: 04.05.2021-14:58)Selçuklu Sultanı Melikşah Kimdir?

TRT 1 ekranlarında izleyici karşısına çıkan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi ile vatandaşın gündeminde yer edinen Sultan Melikşah, izleyiciler tarafından büyük bir merak ile araştırılıyor. 20 yıl hükümdarlık yapmış olan Melikşah, hükümdarlık döneminde Selçuklu Devleti’ni en geniş sınırlarına ulaştırmıştır. Sultan Melikşah kimdir? Melikşah neden ve nasıl öldü?

MELİKŞAH KİMDİR?

Türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 tarihinde İsfahan'da dünyaya gelmiş, 1092 tarihinde Bağdat şehrinde 38 yaşında iken hayatını kaybetmiştir. Tarih boyunca cesareti, azmi, savaşlardaki başarısı ile örnek olmuş isimlerden birisidir. 

Büyük İran şairi Ömer Hayyam kendisinin sarayında himaye görmüş söz konusu devrin büyük fikir adamlarından birisidir. Melikşah'ın en büyük isteği, bütün Müslüman devletleri bir bayrak altında toplayarak İslam Birliği'ni oluşturmak idi. Geçmiş tarihlerde Anadolu'nun dörtte üçü Melikşah zamanında elde edilmiştir.

MELİKŞAH’IN TARİHTEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Saltanatının ilk dönemlerinde, Sultan Alparslan zamanında da iki kez isyan etmiş ve affedilmiş olan amcası Kavurt tekrar isyan etti. Bu isyan bu tarihte bastırılarak Kavurt yayının kirişiyle boğdurularak idam edildi. Karahanlılar ülkesine yürüyen Melikşah Semerkant’a kadar olan bölgeyi ele geçirdi. Her iki hanedanın arasında akrabalık kuruldu.

Gazneliler de aynı akıbete uğradılar ve Melikşah’ın yüksek hâkimiyetini kabul etmek zorunda kaldılar. Kutlamış’ın oğlu Süleyman Şah’ı Anadolu’ya göndererek O’nu bu ülkeye emir olarak görevlendirdi. Kutlamış-oğlu Süleyman Şah kısa zamanda baştan başa bütün Anadolu’yu ele geçirdi. 

İzmit başkent olmak üzere (1077) Anadolu Selçuklu Hanedanı’nın temelini atmış oldu. Melikşah zamanında Selçuklu İmparatorluğu en geniş sınırlarına ulaşmış oldu. Doğuda Seyhun Nehri ve Tanrı Dağları’ndan batıda Akdeniz ve Boğazlar’a, kuzey bölgesinde Kafkas Dağları’ndan güneyde Hint Denizi’ne kadar yayılmıştı.

HASAN SABBAH KİMDİR?

Melikşah döneminin en önemli iç meselelerinden birisi de Hasan Sabbah’ın lideri olduğu Batınî hareketidir. Hasan Sabbah, Alamut Kalesi’nde kurmuş olduğu yalancı cenneti ile bir tarikat kurmuş, tarikatına mensup fedailerle birçok Türk ve Müslüman ileri gelenlerine karşı suikast saldırıları düzenlemeye başlamıştır.

MELİKŞAH NEDEN ÖLDÜ?

Saltanatının son yıllarında Batınîler’le uğraşan Sultan Melikşâh 38 yaşında iken zehirlenerek öldü.

MELİKŞAH'IN OĞULLARI KİMLERDİR?

Ahmed

Davud

Berkyaruk

Muhammed Tapar

Ahmed Sencer

I. Mahmud

Tuğrul

Emir

Humar

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR