Selçuk Bayraktar Kimdir?

Selçuk Bayraktar kimdir? Selçuk Bayraktar hangi okullarda okumuştur, hangi görevlerde bulunmuştur? Selçuk Bayraktar hakkında merak edilenleri derledik.

27.03.2021-14:02 - (Son Güncelleme: 02.06.2021-16:04)

İHA ve SİHA'ların mimarı Selçuk Bayraktar'ın biyografisi her geçen gün daha çok merak ediliyor. Peki, Doğu Akdeniz, Libya, Dağlık Karabağ ve Suriye'de önemi daha fazla anlaşılan İHA ve SİHA'ların geliştiricisi Selçuk Bayraktar kimdir? İşte, Selçuk Bayraktar'ın biyografisi ve eğitim hayatı.

SELÇUK BAYRAKTAR KİMDİR?

Selçuk Bayraktar, İstanbul doğumludur. 1979 yılında İstanbul'un Sarıyer ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğretim derslerini de Sarıyer İlköğretim Okulu'nda tamamlamıştır. 1997 yılına geldiğimizde, en prestijli okullardan biri olarak kabul edilen Robert Koleji'nden mezun olmuştur. Lisans eğitimini de İstanbul'da tamamlayan Bayraktar, İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü'nde okumuştur.

Henüz İstanbul Teknik Üniversitesi'nde lisans eğitimini icra ederken University of Pennsylvania (UPenn) GRASP laboratuvarına staj başvurusu gerçekleştirmiş ve kabul daveti almıştır.

Selçuk Bayraktar kimdir: Stajını tamamlamak için burs almıştır. Başarılı bir staj döneminin ardından University of Pennsylvania Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde 2002-2004 yılları arasında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Yüksek lisans eğitimini icra ederken dünyada ilk gez İHA'ların formasyon uçuşu daneyi, hava ve yer robotlarının koordinesi, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri noktasında araştırmalar gerçekleştirmiş, bu araştırmaları uluslararası birçok yayına konu olmuştur.

Selçuk Bayraktar için, yüksek lisans deneyimi öylesine donanımlı geçmişti ki en saygın teknoloji üniversitelerinden biri olan MIT (Massachusetts Institute of Technology)'de burslu olarak yüksek lisans-doktora teklifi almıştır. MIT'de doktora öğreniminde bulunurken İHA'lara agresif manevra kabiliyeti kazandırmak için algoritmalar yazmıştır. 2006 yılında MIT Havacılık ve Uzay Mühendisliği'nden ikinci yüksek lisans diplomasını almıştır.


2006 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan ile evlenen Erdoğan Bayraktar, bir çocuk babasıdır. Bayraktar'ın mutlu bir aile yaşamı bulunmaktadır.

SELÇUK BAYRAKTAR'IN ÇALIŞMALARI

Amerika'da başarılı bir eğitim ve çalışma hayatı geçiren Selçuk Bayraktar, 2003 yılında Türkiye'de başlatılan milli ve tamamen özgün insansız hava araçlarının geliştirilmesi ve üretimine destek vermek amacıyla 2007 yılında ülkemize dönüş gerçekleştirmiş ve bu yıldan itibaren Baykar bünyesinde CTO (teknik mühendis) görevini üstlenmiştir. Bu görev kapsamında Türk savunma ve saldırı sistemlerinde kritik öneme sahip; İHA ve SİHA'larda aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmaları, sistem kinematiği ve dinamiği, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirilmesi gibi konularda uzmanlık yapmaktadır.


SELÇUK BAYRAKTAR VE TÜRKİYE TEKNOLOJİ TAKIMI VAKFI

Selçuk Bayraktar T3 Vakfı'nda (Türkiye Teknoloji Takımı) her Türk insanının teknolojiye ilgi duymasını ve teknoloji geliştirmelerine katılmayı sağlamaya çalışmaktadır. Ayrıca bu vakıf bünyesinde stratejik öneme sahip, küresel rekabet pazarı olan, yerli ve milli teknoloji çalışmalarına kaynak aktarımı yapmakta ve fon akışı gerçekleştirmektedir.

Selçuk Bayraktar, aynı zamanda ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu için Mütevvelli Heyeti Başkanı olarak liderlik görevini üstlenmiştir.

SELÇUK BAYRAKTAR VE TEKNOFEST

Selçuk Bayraktar, geleceğin teknolojilerinin ve bu teknolojilerde büyük rol oynayacak havacılık ve uzay hamlelerinin bilincini tüm topluma yaymak için TEKNOFEST'i (İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali) düzenlemektedir. Bu festivalde, Türkiye'nin teknolojideki dahi çocuklarını tüm dünyaya tanıtmakta ve insanlarımıza havacılık, uzay ve teknoloji bilinci aşılamaktadır.

SELÇUK BAYRAKTAR SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Selçuk Bayraktar sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaktadır. Twitter ve Instagram uygulamalarında profili olan Selçuk Bayraktar'ın sosyal medya sayfaları şu şekildedir; 

Selçuk Bayraktar Instagram: @selcuk79

Selçuk Bayraktar Twitter: @selcuk

Milli Teknoloji Hamlesi'nin başarıya ulaşmasında İHA ve SİHA üretimleriyle büyük destek veren Selçuk Bayraktar kimdir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Selçuk Bayraktar haberlerini okumak için 'İlişkili Haberler' sekmesine göz atabilirsiniz.

SEÇUK BAYRAKTAR DEHA MI?

Özellikle son yıllarda teknoloji konusunda büyük atılımlar gerçekleştiren Çinli popüler bilim yazarı Son Yiçang, katıldığı bir TV programında Selçuk Bayraktar'ın ABD'de gördüğü eğitimle beraber SİHA konusunda uzmanlaştığını belirti. Yiçang, daha sonra sözlerine "SİHA konusunda tam bir dahi" diye devam etti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal