Samsun'da Bir Vatandaş Kardan Robot Yaptı

Samsun’da Mustafa Yiğit isimli vatandaş "insanın robotu oluyor da kardan adamın neden olmasın" dedi ve kardan adamdan robot yaptı.

19.02.2021-13:24 - (Son Güncelleme: 19.02.2021-13:24)

Şu ana dek kardan adamı tıraş eden, dört metre uzunluğunda kardan adam yapan vatandaşlar vardı. Fakat Samsunlu kaşif Mustafa Yiğit bir değişiklik yaparak kardan adamdan robot yaptı. Üstünde sensör olan robot biri yanına geldiğinde hareket ediyor. Kardan robotu gören vatandaşlar tarafından meraklı gözlerle karşılanan kardan robot oldukça ilgi topladı.

Yaptığı kardan robotla alakalı bilgi aktaran Dünya Mucitleri, Evrensel, Araştırmalar ve Geliştirmeler Derneği Genel Başkanı ve hem de motor ustası Mustafa Yiğit, "Büyük bir proje değil. Buradaki amaç şu insanın robotu yapılıyor da kardan adamın robotu neden yapılmıyor mantığı ile hareket ettim. Yanına biri yaklaştığı zaman hareket ediyor. Harekete ve ısıya duyarlı sensörleri var. Bir adet bataryası bulunuyor. Mizah amaçlı yapılan bir şey. Düşünce olarak yıllardır aklımda olan bir şeydi. Bunu bu hale getirmek 15-20 dakikamızı aldı. Ancak mekanizmalarını hazırlamak 3-4 kadar sürdü. Daha önceki bilgilerimizden dolayı bu kadar basit bir şekilde yapabildik. Yoksa biraz düşündüğünüz zaman uğraşmak gerekir. Kardan robot adam projesinde kullandığımız malzemeler harekete ve ısıya duyarlı bir sensör. Bir rölemiz mevcut. Enerji sağlayan akülerimiz var. Bir de silecek motoru yani yarım ay dönebilen silecek motoru. Sadece sağa ve sola dönebiliyor. Silecek motoru ile hareket edebiliyor" ifadelerini kullandı.

kardanrobot19020112

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR