Sahte Kolonya Kör Ediyor

Binlerce kişinin ölümüne neden olan Coronavirüs nedeniyle Türkiye'de kolonya fiyatları arttı. Bunu fırsata çeviren sahte üreticiler merdiven altı üretim yaparak insanların sağlığı ile oynayama başladı.

Sahte Kolonya Kör Ediyor

Sahte Kolonya Kör Ediyor

Kolonya üretiminde kullanılan etonol fiyatlarının artması nedeniyle sahte kolonya üreticileri insan sağlığına zararlı olan metanolle kolonya üretimi yapmaya başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Yakup Budak, "Herkes kolonya üretimine başladı. Özellikle de etanolü bulamayan fırsatçılar merdiven altında ne olduğunu bilmeden ucuza mal ettikleri için metanol kullanıyor. Metanolün üzerindeki etkilerden de anlaşılacağı gibi insan sağlığına zararlı etkisi var. Vatandaşlarımıza tavsiyem merdiven altı kolonyaları almamaları. Markası bilinmeyen etiketsiz veya rast gele satılan kolonyaları almamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü metanolün kör yapma ve zehirli olduğu için öldürme özelliği mevcut. Dolayısı ile sağlıklarını koruyacağım diye canlarından olmasınlar." dedi.

GÖZ KÖRLÜĞÜNE NEDEN OLUYOR

Budak, içeriğinde metanol maddesi kullanılarak yapılan kolonyaların göz körlüğüne neden olmakta olduğunu ifade ederek, "Şu anda kolonya ihtiyacı olduğu için metanol maddesi de ucuz olduğu için birçok merdiven altı üretimler metanolden yapılmaktadır. Bu nedenle özellikle markası belli ürünleri tercih etmelerini öneriyorum. Geçmişte baktığımız zaman metanol zehirlenmeleri ortada. Özellikle metanol insan metabolizmasına zararlı. Etil alkolden yapılması gerekiyor. Etanol pahalı, şu ortamda daha da az bulunduğu için fiyatları aşırı derecede arttı. Bu nedenle ihtiyacı giderebilmek için metanol kullanan firmalar var. Bunlar özellikle firma demeyeceğim merdiven altında üretip ticaret yapan kişiler. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor." diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR