Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Sabah Uyanınca Neden Başımız Ağrır? Şehir Hayatı Sağlıklı Uykuya İzin Vermiyor!

Birçok hastalığa davetiye çıkaran uykusuzluk problemi, şehir hayatının akışına kapılan kişide depresyon, başarısızlık, mutsuzluk hatta inmeye bile yol açabiliyor. Uzmanlar kısacık bir şekerlemenin bile bu riskleri ortadan kaldırdığını söylüyor.

Sabah Uyanınca Neden Başımız Ağrır? Şehir Hayatı Sağlıklı Uykuya İzin Vermiyor!

Sabah Uyanınca Neden Başımız Ağrır? Şehir Hayatı Sağlıklı Uykuya İzin Vermiyor!

Depresyon, inme, diyabet, kanser, kazalar, başarısızlık, mutsuzluk, gerginlik, geç uyumak, az uyumak, iyi uyuyamamak birçok hastalığa ve psikolojik soruna davetiye çıkarıyor. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ender Levent, günümüz kent hayatının doğru ve sağlıklı bir uykuya izin vermediğini söyleyerek, “Sesler, görüntüler, bilgisayar, televizyon, şehirlerdeki temponun iş hayatının getirdiği hızın fazla olması, sürekli elimizde yapılması gerekenler listesinin bulunması nedeniyle vücudumuzun bize gönderdiği sinyalleri bile fark edemez hale geliyoruz. Uykumuz var mı, yorulduk mu anlayamıyoruz. Önceliğimiz işleri bitirmek. Böyle olunca da uyku düzenimiz bozuluyor” dedi. 

 

NE KADAR UYUMALI

Uyku ihtiyacı yaşa göre değişiyor. Yeni doğan bir bebek 16-18, ergenler 10, yetişkinler ise ortalama 6-8 saat uyuyor. Bu süre uyuyarak geçirilse de uyku sorunu yaşanabileceğini söyleyen Prof. Dr. Levent, şöyle devam ediyor: 
“Eğer bu sürenin neredeyse tamamını uykuda geçiriyorsak iyi bir uyku uyuyoruz demektir. Eğer yataktan kalktığımızda kendimizi dinlenmiş, dinç, güne hazır hissediyorsak bu kaliteli uykunun işareti. Ancak yorgun, uykusuz bir güne başlangıç varsa bu da uyku sorunu olduğuna işaret ediyor” ifadelerini kullandı. 

 

NEDEN BAŞ AĞRISIYLA UYANIRIZ

Prof. Dr. Levent, uykusuzluğun yol açtığı sorunları şöyle sıraladı: “Kişi kendini yorgun hissediyor, sinirli ve depresif bir hale bürünüyor. Dikkatini toplayamama, reflekslerin yavaşlaması ve algı problemleri ortaya çıkıyor. 
Leptin hormonuna direnç ortaya çıkıyor. Bu da gün içinde sürekli bir şeyler yeme ihtiyacını doğuruyor. Kilo alma başlıyor. 
İnme riski ortaya çıkıyor. Kandaki oksijen miktarı azaldığı için beynin oksijen ihtiyacının karşılanması için beyne daha fazla için kan pompalanıyor. Bu da sabah baş ağrısı ile uyanmaya sebep oluyor. Yıllar içinde kolesterol yüksekliği, tansiyon, diyabet, kalp damar hastalıkları gelişebiliyor. Yani ‘Ben uykusuzluğu çekerim’ deseniz bile vücudunuz çekemiyor. Bu hastalıklar nedeniyle ömür kısalabiliyor.” 

EN KOLAY REÇETE ŞEKERLEME

Prof. Levent’e göre dinç ve sağlıklı hissetmenin bir yolu da gündüz şekerlemeleri yapmak. Öğle saatlerindeki yarım saatlik bir uykunun, gece alınacak bir buçuk saatlik uyku ile eşdeğer dinlenme sağladığını söyleyen Prof.Levent, hormonların düzgün çalışması için çocukların 22.00’den, yetişkinlerin de 23.00’ten önce uyku için yatakta olması gerektiğini belirtti. 


ALTIN KURALLAR

Prof. Levent, iyi bir uykunun temeli olan uyku hijyeni için uyulması gereken kurallar şöyle sıraladı: “Her gün aynı saatte uyuyun. Uykudan en az bir saat önce bilgisayar, televizyon ve telefon ile bağlantınızı kesin. Yatmadan en az 4 saat öncesinde alkollü içecekler ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Yatak odanız sessiz ve sakin olmalı. 
Işığı tamamen kesen perdeler kullanın. Odanın zifiri karanlık olması melatonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Rahat bir yatakta, rahat edeceğiniz giysilerle uyuyun. Yatak odasının ısısı çok yüksek olmamalı. Yatak odasında hiçbir elektronik eşya bulunmamalı. Yatak odanızı sadece uyku için kullanın. Uykuya hazırlık için kitap okuyabilir ya da müzik dinleyebilirsiniz.” 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR