Yetersiz Uyku Çocukları Olumsuz Etkiliyor

Kaliteli uyku, çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir. Uzmanlar, bebek ve çocuklardaki yetersiz uykunun, beyin gelişiminde geriliğe, asabiyete, öğrenme yeteneğinde azalmaya yol açtığını söylüyor.

13.02.2019-17:36 - (Son Güncelleme: 13.02.2019-17:30)Yetersiz Uyku Çocukları Olumsuz Etkiliyor

Kaliteli uyku, çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir. Uzmanlar, bebek ve çocuklardaki yetersiz uykunun, beyin gelişiminde geriliğe, asabiyete, öğrenme yeteneğinde azalmaya yol açtığını söylüyor. İşte detaylar...

BEYİN GELİŞİMİNDE GERİLİME OLUŞUR

Günümüzde anneler artık hem çalışıyor, hem de çocuklarına bakıyor. Hal böyle olunca, bebeklerin uyku problemi, çözülemeyen bir düğüm haline gelerek, aileleri büyük ölçüde olumsuz etkiliyor. Uyku sorunları, bebeklerin hayatında düzensizlik yaratırken, aynı zamanda beyin gelişiminde gerileme, asabiyet oluşumu, hiperaktivite bozuklukları gibi etkilere yol açabiliyor.

ASABİYET ORTAYA ÇIKAR

Uyku Danışmanı Selen Sufri Üçok “Uyku, bebeğin fiziksel olarak dinlendiği ve beyninin bazı bölgelerinin gündüzden daha aktif çalıştığı bir dönemdir. Bu sebeple bebeğinizin deliksiz ve düzenli bir uyku uyuması, sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Uyku esnasında bebeğiniz çeşitli zihinsel süreçlerden geçer, merkezi sinir sistemi gelişir ve beyin hücreleri arasında yeni bağlar oluşur. Bebek ve çocuklarda yetersiz uyku; dikkat süresinin azalmasına, beslenme bozukluklarına, adaptasyon sorunlarına, asabiyet oluşumuna, tek başına oynama kabiliyetinin azalmasına, öğrenme yeteneğinin azalmasına neden olmaktadır.” diyor.


Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR