Kovid-19'a Karşı Kalkan Görevi Görüyor: Cistus Creticus

Tüm dünyada koronavirüs mücadelesi devam ederken uzmanlar en iyi kullanma yönteminin; maske, mesafe ve hijyen olduğunu belirtiyor. Öte yandan koronavirüse karşı kalkan görevi gören bir bitki bulunmakta. İşte antiviral ve antibakteriyel özelliği bulunan cistus creticus bitkisinin Kovid-19’a karşı etkisi…

Kovid-19'a Karşı Kalkan Görevi Görüyor: Cistus Creticus

Kovid-19'a Karşı Kalkan Görevi Görüyor: Cistus Creticus

Koronavirüse karşı aşı çalışmaları tüm dünyada hızla devam ederken uzmanlar, aşının en iyi olasılıkla 2021 yılının ortalarında geleceğine işaret ediyor. Türkiye'de de etkisi hâlâ devam eden koronavirüse karşı şu anda en etkili yöntemin maske, mesafe ve hijyen olduğu belirtiliyor.

Türk Rinoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Gerek, yeni yapılan bir araştırmanın cistus creticus bitki özünü içeren ürünlerin zarflı virüslerle mücadelede yardımcı olduğunun belirlendiğini açıkladı.

Tüm dünyanın zorlu bir süreç içerisinde olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Gerek, ‘Almanya'da akredite edilmiş bir laboratuvarda yapılan in-vitro çalışmada, cistus creticus içeren ürünlerin zarflı virüslere karşı 10 dakikalık temas süresinde virüs konsantrasyonunda yüzde 99.9 azalma sağlayabildiği belirlendi.

Yapılan bu araştırma doğrultusunda, önümüzdeki dönemde pandemilere neden olan zarflı virüslere karşı büyük oranda antiviral etkinlik gösteren cistus creticus bitki özü içeren ürünlerin, Covid-19 ile mücadelede korunmaya katkı sağlayacağına inanıyorum’ dedi.

AĞIZ VE YUTAK BÖLGESİNDE BARİYER OLUŞTURUYOR

Cistus creticus bitkisinin antioksidan özelliği ile bilinen bir bitki olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Gerek, şöyle konuştu:

‘Cistus creticus bitkisinin özü de ağız ve yutak yüzeyi üzerinde bir koruyucu bariyer tabaka oluşturarak virüse karşı etki gösterir. Bu tabaka tip bağımsız olarak virüslerin insan hücre duvarından geçişine engel olmasını sağlar. Bu bariyer sayesinde virüsün tipinden bağımsız viral enfeksiyonlara karşı koruyucu etki gösterebilir.’

'İKİNCİ DALGA YAŞANMAMASI İÇİN TEDBİRLERİMİZİ ARTIRMALIYIZ'

Türkiye’de salgınla mücadelede mayıs ayına kadar çok iyi savunma elde edildiğini belirten Prof. Dr. Gerek, ‘Yaz mevsimi, düğün ve tatil sezonunun açılması ile koronavirüs vaka sayılarında bir artış yaşandı. Bu sayıların önümüzdeki günlerde daha da yukarılara çıkmaması için gereken tedbirleri alarak sosyal hayatımıza devam etmemiz gerekiyor.

Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde koronavirüsün ikinci dalgasıyla mücadele ediliyor. Ülkemizde de ikinci dalga yaşanmaması için kişisel ve toplumsal olarak gereken tedbirleri almamız gerekiyor’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR