İçerisinde birçok vitamin ve minerali barındıran kinoa besini nedir? Kinoa besininin bilinmeyen mucizevi faydaları nelerdir? Uzmanların önerdiği ve yemeklerde tüketebildiğimiz kinoa sağlıklı mı? Kinoa gıdası hakkında merak edilenlerin hepsi haberimizde...

KİNOA NEDİR?

Kinoa Güney Amerika'da yetişen uzun boylu ıspanakgiller familyasından otsu bir bitkidir. İçinde birçok vitamin ve mineral taşır. Aşırı sıcak ve soğuğa dayanıksızdır.

KİNOA TOHUMU NEDİR?

Kinoa tohumu bitkinin enilen kısmına denir. Oldukça besleyicidir. İçerisinde zengin vitamin içerir. Sağlık uzmanları tarafından ek gıda olarak önerilir.

KİNOANIN FAYDALARI NELERDİR?

Kinoa bitkisinin samakla bitmeyecek kadar faydası var. İnsan sağlığını korumada birebir olan kinoa doğal şifa deposudur. Birçok hastalığın oluşumunu engelleyen kinoanın saymakla bitmeyen faydaları şöyle sıralanabilir. 

Tam protein içerir. Zengin protein desteği sağladığı için vücudun gelişiminde önemli rol oynar. Kas yapısını güçlendirir.

Zayıflamaya yardımcı olur. İçerisinde bol miktarda bulunan lif kaynağı sizleri tok tutar. Bu sayede sağlıklı beslenmiş olursunuz. Lifli gıda yeme ihtiyacınızı aza indrger ve çabuk acıkmazsınız.

İçerisinde bulunan lifli gıdlaar sindirii kolaylaştırır. Arıca demir oranı yüksek olduğu için anemi hastalarında oluşan sağlık problemlerinin önüne geçer.

B12 vitamini, magnezyum minerali içerir. En önemlisi glutensizdir.

KİNOA İLE NASIL ZAYIFLANIR?

Kinoa tek başına zayıflatmaz ancak zayıflamaya yardımcı olur. Kino içerdiği protein sayesinde tokluk hissi yaratır. Acıkma hissi oluşmaz.

Ödem oluşumunu engeller. İçinde bulunana kalsiyum metabolizmayı hızlandırır. Spor ve egzersiz yapanlarda enerji ihtiyacını karışılar. Diyet yapanlarda ise kilo aldırmadan vücudun temel ihtiyaçlarını sağlar.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.