25 Mayıs 2019
  • °
  • °
  • °
BIST
Dolar
Euro
Altın

Anoreksiya Nedir? Anoreksiyanın Belirtileri Nelerdir?

Günümüzün en korkunç hastalıklarından biri olan iştahsızlık ve kilo kaybıyla kendini gösteren Anoreksiya çok ciddi sonuçlar doğuruyor. Sonuçları ciddiye varan Anoreksiya nedir? Anoreksiyanın belirtileri nelerdir? Anoreksiya hakkında tüm merak ettiklerinizin yanıtı haberimizde...

Anoreksiya Nedir? Anoreksiyanın Belirtileri Nelerdir?

Günümüzün en korkunç hastalıklarından biri olan iştahsızlık ve kilo kaybıyla kendini gösteren Anoreksiya çok ciddi sonuçlar doğuruyor. Sonuçları ciddiye varan Anoreksiya nedir? Anoreksiyanın belirtileri nelerdir? Anoreksiya hakkında tüm merak ettiklerinizin yanıtı haberimizde...

ANOREKSİYA NEDİR?

Anoreksiya daha çok kadınlarda görülen diyet ve yeme bozukluğu sonrası ortaya çıkan ciddi sonuçlar doğuran bir hastalıktır. Ergenlik dönemindeki ve genç yaştaki bireylerde ortaya çıkan bu dururmun en yaygın belirtisi yemek yeme isteğinin ortadan kalkması, iştahsızlık, ani klo verimidir. Aşırı zayıflama isteği bulunan kişilerde görülür.

ANOREKSİYA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Psikolojik sorunları olan bireylerde daha çok ortaya çıkan anoreksiya kilo verme takıntısı olan kişilerde de sık görülür. Aile ve iş gibi koularda sorunlar yaşayan ve stres altında olan bireylerde iştahsızlık başlar. Eğer zorla yemek erse o yemeği vücudu kabullenmez ve çıkarır. Bu nedenle kısa sürede çok fazla kilo kaybı görülür. Anoreksiyanın en belirgin belirtileri ise şöyle sıralanabilşr;

 

 

Kişinin normal kilosunu kabul etmemesi, Kilo almaktan aşırı korkması, En az 3 ay menstürasyon görmemesi ve bedenini güzel bulmaması anoreksiyaya zemin hazırlayan nedenlerdendir.

 

ANOREKSİYA NEDENLERİ NELERDİR?

Anoreksiyanın tam olarak neden ortaya çıktığı kesin değildir. Ancak bunda biyolojik, fiziksel, psikolojik, çevresel faktörlerin etkisi oldukça fazladır.

Genetik olarak bakıldığında bazı insanların vücudu anoreksiyaya karşı mücadele edemeyebilir. Bu nedenle genetik faktörler az da olsa etkilidir.

Kişinin duygusal durumu anoreksiyanın oluşumunda önemli derecede rol oynar. Kilolarını takıntı hale getiren ve sürekli zayıflamak isteyen bireylerin anoreksiyaya yakalanma şansı çok yüksektir.

En önemlisi ise çevresel faktördür. İnsanların toplum tarafından beğenilme arzusu, ince kadın olma isteği anoreksiyanın oluşumunu hızlandırır.

Anoreksiyanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Anoreksiya nevroza; biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörlerin kombinasyonu ile oluşmaktadır.

Biyolojik faktörler: Anoreksiyanın nedenleri arasında genlerin etkisi henüz kesinleşmemiştir. Ancak genler bazı insanları anoreksiyaya karşı daha savunmasız hale getirebilir. Anoreksiyalı kişiler genellikle mükemmeliyetçi, duyarlı ve azimli kişilerdir. Bu da genetik eğilimler ile dolaylı olarak ilişkilidir.

ANOREKSİYA TEDAVİSİ NEDİR?

Anoreksiya tedavisi zor olan ve tedavi süreci uzun olan bir hastalıktır. Sabır gerektirir. Bu hastalar genelde tedaviye yönelmezler.

Psikiyatrist aracılığıyla tedavi kabul ettirilebilir. Ailenin burada iş birliği yapması çok önemlidir. Hastanın bedenini beğenmemesi ve depresyona girmesi işi zorlaştırdığı için bu noktada hastaya hekim tarafından antidepresan tedavisi uygulanır.

Daha sonra hastanın yeme düzeni, kilo alma cetveli takip altına alınır.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.