Kekik Suyunun İnanılmaz Faydaları

Kekik, yemeklere katıldığında verdiği tat ile Türk mutfağında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Aynı zamanda kekiğin içeriğinde bulunan demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum manganez mineralleri ve A, C, E, K, B6 vitaminleri ile sağlığa da oldukça faydalıdır. Peki, kekik suyunun sağlığa olan faydaları nelerdir?

Kekik Suyunun İnanılmaz Faydaları

Kekik Suyunun İnanılmaz Faydaları

Kekik suyu hemoroitten, zayıflamaya; romantizmal ağrılardan, cilt sorunlarına kadar birçok sağlık problemine yardımcı olarak doğal çözümler sunmaktadır. Her gün düzenli olarak kekik suyu tüketmenin faydalarını sizin için bir araya getirdik…

TOKSİNLERİ VÜCUTTAN ATIYOR

Antioksidan içeriği sayesinde kekik suyu toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak hastalıklara karşı direnci artırır. Kekikteki thymol adlı bileşeni anti-aging özelliğe sahiptir. Bu bileşen hücreleri yenileyerek organların sağlıklı olmasını sağlar.

KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR

Kekik suyunun en çok bilinen özelliklerinden biri de harici kullanımda vücuttaki yağları yakmasıdır. Kekik suyunu düzenli olarak tüketmek vücudunuzda yer alan tüm yağların yakılmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.

HEMOROİT OLUŞUMUNU ÖNLÜYOR

Kekik; sindirim için oldukça etkili bir bitkidir. Kabızlığa iyi gelerek hemoroit oluşmasını önler. İçerdiği besin lifi sayesinde şişkinlik ve gaz sorunlarına birebirdir.

SAÇLARI GÜÇLENDİRİYOR

Kekik yağının incelen ve zayıflayan saç telleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Saç diplerine masaj yapılarak uygulanabilir.

ROMATİZMAL AĞRILARA BİREBİR

Romatizmal ağrılarda kekik yağını ağrıyan yere sürmek iyi gelir fakat başka yağlarla karıştırıp uygulamak çok daha iyi sonuç vermektedir.

CİLT KUSURLARINI ÖNLER

Antiseptik ve antioksidan özelliklere sahip kekik suyu sivilce tedavisinde kullanılan bitkisel bir üründür.

MANTARI YOK EDER

Kekik suyu veya kekik yağı harici olarak cilde uygulanırsa mantar türü hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda düzenli olarak kekik suyu ile ağzı çalkalamak oluşan bakterileri ve diş eti rahatsızlarına karşı koruyucu etki sağlar.

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİR

Solunum yolları hastalıklarında akut bronşit ve öksürüğün iyileştirilmesinde fayda sağlar. Geçmek bilmeyen öksürük için kekik çayı içmek rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

EGZAMA KAŞINTILARINI HAFİFLETİR

En sık karşılaşılan cilt sorunlarından egzama veya sinek ısırıkları nedeniyle meydana gelen kaşıntılar da etkili bir ilaç vazifesi görür.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR