Kabak Çekirdeği Faydaları

Kabak çekirdeğinin inanılmaz faydaları, kabak çekirdeğinin zararları, kavrulmuş kabak çekirdeğinin faydaları konuları ile ilgili detaylar haberimizde...

Kabak Çekirdeği Faydaları

Kabak çekirdeğinin inanılmaz faydaları, kabak çekirdeğinin zararları, kavrulmuş kabak çekirdeğinin faydaları ile ilgili detaylar haberimizde...

Ay çekirdeği kadar olmasa da, tükettiğimiz yemişler arasında popülerler olan kabak çekirdeği yüksek besin değeriyle insan sağlığına katkıda bulunuyor.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN İNANILMA FAYDALARI

İnsan vücuduna birçok faydası olsa da yüksek kalori içeriğinden dolayı fazla tüketmemeniz gerekmekedir. Haftada 2 ya da 3 gün 1 avuç kabak çekirdeğini tüketmeniz vücudunuza yararlı olacaktır. Kabak çekirdeğinin her gün tüketilmesi halinde kilo alımına neden olabilir.

1 avuç kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının %20'sini karşılar. Dünya Sağlık Örgütünün de önerdiği tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.

KAVRULMUŞ KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI

1 avuç kabak çekirdeğinde 5 gram protein vardır bu da kilo vermeye yardımcı olur. Kabak çekirdeğinin içeriğinde protein olduğundan dolayı uzun bir süre tok tutmaya yardımcı olur. Ancak yüksek kalorili olduğu için 1 avuçtan fazla tüketilmemelidir.

1 avuç kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacının %20'sini karşılar bu şekilde kalp ritmini korur, tansiyonu düzenler ve metabolik rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur.

Kabak çekirdeğinin diyabet hastalığını iyileştirmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Uyku düzensizliği olan kişiler için önerilir. Kabak çekirdeği sayesinde menopoz döneminde görülen belirtiler hafifler. Kabak çekirdeği erkeklerde prostat büyümesini yavaşlatır.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN ZARARLARI

  1. Aşırı tüketildinde kilo almaya neden olur.
  2. Cilt sorunu olanlar dikkatli tüketmelidir çünkü sivilceye neden olabilir.
  3. Aşırı tüketilmesi durumunda ishale neden olur.
  4. Mide rahatsızlığı olanlar günde bir avuçtan fazla tüketmemelidir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.


[N-#69388]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR