20 Ağustos 2019
  • Istanbul 24°
  • Ankara 20°
  • Izmir 26°
İmsak 04:35
Güneş 06:10
Öğle 13:13
İkindi 17:00
Akşam 20:06
Yatsı 21:35
BIST95.286
Dolar5,6672
Euro6,2826
Altın272,65

Denizde Gözleri Açmak Nasıl Zararlar Verir? Havuzda ve Denizde Yüzerken Göz Açılır mı?

Tatil keyfinizin tatsız şekilde bitmemesi için faaliyetlerde birtakım kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Tatil sırasında yüzdüğünüz havuz ve denizin hijyenik olmaması başta gözleriniz olmak üzere pekçok konuda riskler barındırıyor.

Denizde Gözleri Açmak Nasıl Zararlar Verir? Havuzda ve Denizde Yüzerken Göz Açılır mı?

Denizde Gözleri Açmak Nasıl Zararlar Verir? Havuzda ve Denizde Yüzerken Göz Açılır mı?

Uzmanlar, havuz ve denizlerde yüzerken gözlerinizi açmamanız gerektiğinin üstünü çiziyor. Çünkü yüzdüğünüz yerin hijyenik olmaması birçok göz rahatsızlığına davetiye çıkarıyor.

GÖZ ENFEKSİYONLARINA NEDEN OLABİLİYOR

Kum ve güneş ikilisinin insanları denize ve havuza itmesi, tedbirsiz harekt edilmesi durumunda çeşitli problemlere davetiye çıkarabiliyor. Alerjik konjonktivit, sarı nokta ve katarakt gibi problemlerle karşı karıya kalmamak için yüzdüğünüzü yerin hijyenik olduğundan emin olmalı ve yüzerken gözlerinizi açmamalısınız. Havuz suyunun hijyenini sağlamak için kullanılan kimyasallar da gözlerinizde dilemediğiniz etkilerin oluşmasına sebep olabilir.

YÜZME SONRASI BELİRTİLERE DİKKAT

Özellikle havuzlar enfeksiyon oluşumu için çok fazla risk taşır. Gözde kızarma, sulanma, yanma ve çapaklanma gibi etkilere sebep olan alerjik konjonktivit, genelde 3-4 günlük süren şikâyetlerdir ve kendiliğinden yok olur. Ancak vücut direnci yeterince güçlü değilse tablo ağırlaşabilir ve glokom ve katarakt gibi göz hastalıkları ortaya çıkar.

TEDBİR ALIN

Göz enfeksiyonlarından korunmak için havuza girerken yüzücü gözlüğü mutlaka gözünüzde olsun. Ayrıca yüzdüğünüz yerin yüzme koşullarına ideal olduğundan ve ihtiyaç olan denetimlerin yapıldığından emin olun.

Uyarı: Yüzmenin ardından gözünüzde alerjik göstergeler hissediyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri