19 Temmuz 2019
  • Istanbul 29°
  • Ankara 23°
  • Izmir 31.11°
İmsak 03:49
Güneş 05:41
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:40
Yatsı 22:24
BIST102.229
Dolar5,6513
Euro6,3591
Altın261,38

Başta Uyuşma Neden Olur? Kafa Derisindeki Uyuşma Tehlikeli midir?

Baş uyuşması neden olur? Kafa derisindeki uyuşmaların nedeni nedir? Baş uyuşması, boyun ve üst sırt bölgesindeki sinir sıkışması sebebiyle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Peki tedavisi nasıldır? İşte cevabı.

Başta Uyuşma Neden Olur? Kafa Derisindeki Uyuşma Tehlikeli midir?

Baş uyuşması, insanlarda boyun ve üst sırt bölgesindeki sinir sıkışması sebebiyle veya sinir zedelenmesi neticesinde ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

BAŞ UYUŞMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?  

Bu durum için kullanılan tıbbi terim baş parestezisidir. Nedeni çoğu zaman stres ve anksiyeteye bağlıdır. Fakat bazen, baş uyuşması bundan çok daha ciddi durumların göstergesi olabilir. Böyle bir durum çoğunlukla kafa derisine yayılmış sinirlere basınç uygular.

Baş uyuşması, bulanık görme, baş dönmesi gibi semptomlarla belirti veren bu otoimmün nörolojik bozukluk, bazı sinir liflerini çevreleyen beyin ve omurilikten her ikisini de etkileyebilen miyelin kılıfının kaybı, zarar görmesiyle ortaya çıkar.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?  

Baş uyuşmasının tedavisi, durumun sebebine bağlı olarak değişir. Baş uyuşmasından muzdaripseniz, Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) uzmanına gitmelisiniz. Tanı için bir sonraki adım, kan testi de dahil olmak üzere bir dizi nörolojik muayeneyi içerir. Bazen baş uyuşmasının altında yatan koşula bağlı olarak tedavide anti-inflamatuar ve antidepresan ilaçlar reçete olarak verilebilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri