Ananas Nasıl Tüketilir ve Faydaları Nelerdir?

Tatlı lezzetinden dolayı meyve olarak bilinse de aslında bir sebze. Tatlı ekşi tropikal bir lezzet olan ananası yakından tanımak istiyorsanız faydalarına bir göz atın.

Ananas Nasıl Tüketilir ve Faydaları Nelerdir?

C vitamini kaynağı olması ve yüksek lif oranı nedeniyle özellikle sporcular tarafından tercih edilen ananas, meyve olarak tüketilmesinin yanında yemeklerin yanında pişirilerek garnitür olarak da yer alabilmektedir. Tadı olgunlaşarak artan ananasta en iyi olgunluk ve lezzeti yakalamak isteyenler, kavunda olduğu gibi meyvenin altındaki renge bakmalıdır. Meyvenin altı ne kadar sarıya yakınsa tatlılığı da o kadar fazla demektir.

Ananasın Faydaları

C vitamini içeren ananas, A, B1, B3, B6 vitaminleri, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, potasyum, demir, manganez, kalsiyum, bakır, çinko, folat ve fosforu da içinde barındırmaktadır.

Yüksek lif oranı sayesinde tok tutan ve bu özelliğiyle kilo vermeye yardımcı ananas, enerji kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olan ananas, bağışıklığı güçlendirmektedir. Cildin pürüzsüz, saç ve tırnakların güçlü olmasında etkilidir.

Not: Aşırı ve bilinçsiz olarak tüketilen ananas, alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Risk grubunda olduğunuzu düşünüyorsanız, bir doktor ile görüşmelisiniz. Ayrıca ananasın kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerekmektedir.

Ananas nasıl tüketilir?

Ananas meyve olarak tüketilebildiği gibi meyve salatası, pasta, ananaslı smoothie, yoğurt, reçel, dondurma yapımı ve yemeklerde de iyi bir tercihtir. Ananası çiğ tüketebileceğiniz gibi et yemeklerinde de garnitür olarak kullanabilirsiniz. Küçük ananas dilimlerini kızartarak farklı bir lezzet de yakalayabilirsiniz. Taze olarak tüketilebilen bu meyve dünyada tüm mutfaklarda farklı sunumlarda kullanılmaktadır. Kalın bir kabuğu olan ananası soymanın en kolay yolu, önce üst ve alt kısmından kapaklar kesmektedir. İkiye ayrılan ananas dilimlenerek kabuklarından kolayca ayrılabilir.

Ananas nasıl muhafaza edilir?

Soyulmamış bütün ananas oda ısısında beş güne kadar muhafaza edilebilmektedir. Olgunlaşmamış ananası kabuk rengi kahverengi olana kadar oda ısısında bekletmelisiniz. Aksi takdirde ananas olgunlaşmayacaktır. Soyulmuş ve dilimlenmiş ananası, buzdolabında bir saklama kabında dört güne kadar saklayabilirsiniz.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR