Reyhan çayının daha önce hiç duymadığınız mucizevi faydaları

Güçlenir, metabolizma ve bağışıklık sistemi için çok yararlı olduğu söylenen reyhan çayının, daha önce iş duymadığınız mucizevi faydalarını yazımızın detayında sizler için derledik.

23.06.2022-14:06 - (Son Güncelleme: 23.06.2022-17:15)Reyhan çayının daha önce hiç duymadığınız mucizevi faydaları

Metabolik faaliyetlerden bulaşıcı hastalıklara, soğuk algınlığından ağız kokusuna, göz sağlığından anne sütüne kadar faydaları saymakla bitmeyen reyhan çayı, sigarayı bırakmak isteyenler içinde önerilen bir bitkidir. Metabolizmanın güçlenmesi ve güçlü bir bağışıklık sistemi için tüketilen reyhan çayı, grip ve nezleden korunmak için de tercih edilir.

Reyhan çayının sağlığa etkileri nedir?

Reyhan çayının faydaları

Mide sorunu ve mide yanması yaşayan kişilerin düzenli olarak reyhan çayı tükettikleri takdirde mide asidi dengelenir ve yanma sorunu ortadan kalkmış olur. Yeni doğum yapmış anneleri reyhan çayı tüketerek sütlerini arttırabilir. İçeriğinde bol miktarda vitamin mineral bulunduran reyhan çayının faydaları ise şöyle sıralanır:

Reyhan çayının mucizevi faydaları

- Ağız içinde oluşan bakterilere karşı etkilidir. Bilindiği üzere tedavi edilmeyen bakteriler ağızda kokuya neden olabilir. Ağız kokusu sorunu yaşayan kişiler, reyhan çayı tüketmeleri halinde bu sorundan rahatça kurtulabilirler.

- Göz sağılığını destekleyici özelliğe sahip olan reyhan çayı, gözlerin daha iyi görmesini sağlar.

- Reyhan çayının içeriğinde yer alan A vitamini gözlerde olduğu kadar vücudun daha da sağlıklı olmasına yardımcı olur.

- Mide ağrılarına ve mide bulantısına etkili olarak bilinen reyhan çayı, tüketilmeye başlandıktan sonra kişilerde bu sorunu ortadan kaldırır.

- Ödem atmaya yardımcı nitelikte olan reyhan çayı, aynı zamanda karaciğer için de faydalıdır.

- Böbrekler ve ciğerler için de tüketilmesi tavsiye edilen reyhan çayı, metabolizma sorunu yaşayan kişiler için çok fayda sağlar.

- Öksürüğe karşı etkili olan reyhan çayı tüketilmeye başladıktan sonra öksürüğün azalmasını sağladığı gibi aynı zamanda gribe karşı da etkilidir.

- Baş ve migren ağrısına iyi geldiği söylenen reyhan çayı, özellikle migren atakları sırasında tüketimi yapılması halinde baş ağrılarını azaltır. Reyhan çayının doğal sakinleştirici ve ağrı kesme özelliği de vardır.

- Stres anlarında beyni sakinleştirebilen reyhan çayı, kişilerde stres ve gerilimi azaltır, kaliteli bir uyku uyunmasını sağlar.

Reyhan çayının faydaları

- Giderek artan kanser hastalıklarına karşılık riskleri azaltan reyhan çayı, çevresel veya genetik olan faktörlerin önüne geçerek kanserin artmasına engel olur.

- Sigarayı bırakmak isteyenlerin tüketmeleri önerilen reyhan çayı, beynin sigarayı daha kolay unutmasına yardım eder.

- Kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini koruyan reyhan çayı, vücudun daha dirençli ve daha sağlıklı olmasını sağlar.

- Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı özelliğe sahip reyhan çayı, özellikle kilo vermek isteyenlerin istedikleri kilota ulaşabilmeleri için başladıkları diyet sürecinde rahatlıkla tüketilebilir.

Reyhan çayı yapımı:

Reyhan yapraklarının demlenmesi ile gerçekleşen reyhan çayının yapımı çok kolaydır. Tüketimi günlük olarak gerçekleşebien reyhan çayını günde ortalama iki fincan kadar tüketebilirsiniz. Sakinleştirici özelliğe sahip reyhan çayı, sabah ve akşam yemeklerden sonra tüketilebilir.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal