Prof. Dr. Uğur Şahin’den Yeni Aşı Açıklaması: Kovid-19 Aşısından Sonra Yeni Bir Aşı Daha Geliyor

Koronavirüsle mücadelede en önemli adım olan Kovid-19 aşılarından Biontech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, çok konuşulacak aşı açıklamasında bulundu. Şahin, Biontech’in sıtmaya karşı yeni bir aşı geliştirmeye başladığını duyurdu.

28.07.2021-09:31 - (Son Güncelleme: 29.07.2021-11:37)

Özlem Türeci ve Uğur Şahin Kovid-19 aşısından sonra yeni çalışmalarıyla tıp dünyasında adlarını duyurmaya devam ediyor. Türk asıllı bilim insanları, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşılardaki yöntemi diğer hastalıkların aşılarında da kullanmayı hedefliyor. Şahin, sıtmaya karşı Kovid-19 aşısında olduğu gibi mRNA bazlı aşı hazırladıklarını duyurdu. 

YENİ AŞI İÇİN HEDEF 2022 YILI

Dünya üzerinde her yıl milyonlarca insan sıtma nedeniyle hayatını kaybediyor. Şahin, geliştirdikleri aşının 2022 yılının son aylarında denenmeye başlanacağına işaret etti. Şahin,   'Yeniliklerimizi onlara en çok ihtiyaç duyanlara ulaştırmaya kararlıyız' diye konuştu.

DSÖ AŞI ÇALIŞMALARINA DESTEK OLUYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2019 yılında yaklaşık 229 milyon insan sıtmaya yakalandı ve 409 bin insan hastalıktan hayatını kaybetti. DSÖ, Avrupa Komisyonu ve diğer kuruluşlar geliştirilen aşının erken planlama aşamasına katıldılar ve gerekli olan altyapıyı kurmak için destek oldular. 

Öte yandan Biontech, geçtiğimiz aylarda mRNA bazlı grip aşısı geliştirdiklerini de duyurmuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal