Bilim Kurulu Yarın Toplanacak! Gündeminde Hangi Konular Var?

Bilim Kurulu toplantısında aşı yaşının 12'ye düşürülmesi beklenirken aşı yaptırmayanlara karşı kısıtlama kararının alınmayacağı öğrenildi.

27.07.2021-17:57 - (Son Güncelleme: 27.07.2021-18:22) Bilim Kurulu Yarın Toplanacak! Gündeminde Hangi Konular Var?

Türkiye’de koronavirüsle mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Aşılama sürecini Türkiye başarılı bir şekilde yönetmeye de devam ediyor. Mücadele kararlarının alındığı Bilim Kurulu, yeniden toplanma kararı aldı.

BİLİM KURULU YARIN TOPLANACAK

Yarın yapılacak toplantıda önemli konular masaya gelecek. Bunlardan biri, aşılama yaşı. Aşılamanın istenilen seviyeye ulaşmaması ve vaka sayısında yaşanan yükselmenin ardından, 18 olan aşı yaşının 12'ye düşürülmesi gündeme geldi.

AŞI YAŞI NEDEN 12'YE DÜŞÜYOR?

Aşı yaşının düşürülmesinin gündeme alınmasında ki en önemli sebeplerden biri de yüz yüze eğitimin eylül ayında başlayacak olması.

Avrupa'nın birçok ülkesi ve Amerika'da olduğu gibi Türkiye'de de aşılama yaşının 12'ye düşürülmesi bekleniyor. 

AŞI YAPTIRMAYANLARA KISITLAMA GELECEK Mİ?

Gündeme gelecek diğer bir konu ise 2 doz aşı yaptırmayanlara karşı uygulanacak kısıtlamalar. Önceki Bilim Kurulu toplantısında masaya gelen ancak sıcak bakılmayan kısıtlama kararının, bu toplantıda da alınmaması bekleniyor. Bilim Kurulu üyeleri, insanların gönüllülük esasına göre aşı yaptırmasını daha doğru buluyor. Bilindiği üzere; 2 doz aşı yaptırmayanlara karşı sosyal hayatta bazı kısıtlamaların getirilmesi konusunda istekler zaman zaman kamuoyunu yansıyordu. Bilim Kurulu, aşılanmayı teşvik edecek politikaların üzerinde durulmasının daha önemli olduğunu savunuyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal