Normal Doğum Nedir? Normal Doğum Sancılı mıdır?

Sağlıklı ve doğum yapmaya elverişli kadınlar için en sağlıklı olan normal doğumdur. Peki normal doğum nedir? Normal doğumun kolay yolları var mıdır? Doğum kanalı ne zaman açılır? Tüm soruların cevapları haberimizin devamında.

26.02.2021-10:13 - (Son Güncelleme: 26.02.2021-10:13)Normal Doğum Nedir? Normal Doğum Sancılı mıdır?

Normal doğum tüm doğum çeşitlerinden en sağlıklısıdır. Herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmeyen anne adayları doğumu evlerinde bekleyebilir. Hatta sancılar başladıktan sonra da bir süre evlerinde kalabilirler. Genelde ilk saatlerde ağrılar düzensizdir ve sancılar oldukça geniş zaman aralıkları ile gelir. İlk doğum genelde en zorudur. Doğum kanalının açılması daha uzun sürer. Her sancı kanalı biraz daha açar ve sonunda ağrılar 5 dakika aralığa iner. Normal doğum hakkında en sık sorular ve cevapları şunlardır:  

SAĞLIKLI KADINLARDA NORMAL DOĞUM SANCISI NASIL OLUR? 

Sancıların aralığı giderek azalırken şiddeti giderek artar. Doğum yaklaştıkça oldukça zorlayıcı ağrılar oluşmaya başlar. 

DOĞUM KANALI NE ZAMAN AÇILIR? 

İlk doğumda 24 saat sürebilir ama genelde 7 saatte doğum gerçekleşir. Diğer gebeliklerde süre kısalır. 

NORMAL DOĞUMUN KOLAY YOLU NEDİR 

Öncesinde doğum egzersizi programlarına gidilebilir. Nefes egzersiz yöntemleri de faydalı olmaktadır. 

FİZYOLOJİK OLARAK NORMAL DOĞUM SANCILARI NASIL OLUR? 

Bebeğin doğum kanalından dışarı çıkabilmesi için vücudun oluşturduğu kasılma hareketleri doğum sancılarını oluşturur. 

HASTANEYE NE ZAMAN GİDİLMELİ? 

Ağrılar 6-7 dakikada bir gelmeye başladığında hastaneye gidilmelidir. Uzak mesafelerde oturanlar çok daha erken aşamada yola çıkmalıdır. 

AĞRISIZ EPİDURAL NORMAL DOĞUM NASIL OLUR? 

Kanal 4 cm kadar açılınca belden yapılan anestezi ile epidural doğum yapılabilir. Bu durumda hamile kadın 4 cm açıklığa ulaşıncaya kadar ağrı çeker ama bu açıklık sağlandıktan sonra belden aşağısı uyuştuğu için artık ağrı duymaz. Bu anestezi kasılmalara engel olmadığından doğum normal seyrinde devam eder. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar