Mucizevi Bitki Safranın Faydaları

Safranbolu'ya özgü bir meyve olan safran, yetiştirilmesi oldukça zor bir besindir. İnsan sağlığına birçok faydası bulunan safran, sinir sistemini uyarıcı, iştah açıcı, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri olduğu bilinmektedir. Peki safranın diğer faydaları nelerdir? İşte haberin detayları...

07.08.2020-11:37 - (Son Güncelleme: 07.08.2020-13:51) Mucizevi Bitki Safranın Faydaları

Acımsı bir lezzeti, kuvvetli ve özel kokusu, içeriğindeki uçucu ve sabit yağ ile acı madde, kırmızı boyar maddeler ile safran insan vücudunda birden fazla olumlu etki sağlamaktadır.

Öte yandan Çin haber ajansında yayınlanan habere göre, Avustralya'da yapılan bir araştırmada, dünyanın en pahalı bitkilerinden safranın farmasötik antidepresanlarla kullanıldığında depresyon tedavisinde olumlu etkilerinin olabileceğini dair bilgilere ulaşıldı.

Osmanlı kayıtlarında 1878 yılında, yalnızca İngiltere’ye boyar madde ve tatlandırıcı olarak yılda 9 bin 705 kilogram ihraç edildiği söylenen safran 'Kırmızı altın' olarak da tabir ediliyor.

SAFRAN NEDİR?

Safran (Crocus sativus),süsengiller familyasından, sonbaharda çiçek açan, çiğdem cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi türüdür. Bitkinin yaprakları şeridimsi bir yapıda, mor çiçekleri üç tepeciklidir. Safran bitkisi daha çok İspanya, Fransa, İtalya ve İran'da yetiştirilmektedir. Türkiye'de ise üretimi Safranbolu'da yapılmaktadır.

SAFRANIN KULLANIM ALANLARI

Arap, Orta Asya, Avrupa, Hint, İran ve Fas mutfaklarında oldukça yaygın olarak kullanılan safran yemeklere sarı bir renk katar. Şekerlemeler ve lilörlerde de sıklıkla bulunmaktadır. Genellikle pilav, sebze, et, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve unlu mamullerde kullanılması tercih edilen safranın en fazla 1 çay kaşığı eklenilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

SAFRANIN FAYDALARI NELERDİR?

Potasyum bakımından oldukça zengin olan safran kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutmaya yardımcı olur. İçerisinde bulunan antioksidan özelliği sebebiyle solunum rahatsızlığı yaşayan insanlara iyi gelmektedir. Depresyon, kaygı, hafıza kaybı ve nörolojik hastalıklara karşı koruma sağlar.

C vitamini, magnezyum, demir, potasyum yönünden zengin olan safran aynı zamanda kan şekeri seviyesini düzenler. Analjezik özelliklere sahip olan safran tümörlerin büyümesini önlemede etkili rol oynar. Yaşa bağlı görme kalitesi düşen bireylerde görme keskinliğini artırarak katarakt oluşumunu da önler. Bronşiyal astım belirtileri ile iltihabın şiddetini de hafifletir. Aynı zamanda adet söktürücü, iştah açıcı özelliği de bulunmaktadıri.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR