Milli İşletim Sistemi Pardus 19.4 Sürümü Yayınlandı

Türkiye yerli imkanlarla TUBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen milli işletim sistemi Pardus’ın yeni sürümü yayınlandı. Peki, Pardus 19.4 versiyonunda hangi yeni özellikler var?

04.11.2020-13:45 - (Son Güncelleme: 04.11.2020-17:46)Milli İşletim Sistemi Pardus 19.4 Sürümü Yayınlandı

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen milli işletim sistemimiz Pardus, yeni ara sürüm güncellemesini aldı. 2003 yılından beri geliştirilmeye devam eden işletim sisteminin, Pardus 19.4 sürümünde kullanıcıları birçok yenilik ve özellik bekliyor.

Pardus 19.4’te USB Biçimlendirici uygulaması, Pardus Java Kurucu ve canlı açılan sistem üzerinden yükleme işlemini sağlayan Pardus Kurulum eklemiş. Ayrıca ‘grub’ ile karşılaşılan sorunlar giderilirken sistemsel iyileştirmeler de yapıldı.

UYGULAMALARIN VERSİYONU YÜKSELTİLDİ

Milli işletim sistemi Pardus'un yeni güncellemesinde; öntanımlı internet tarayısı Firefox versiyonu 78.4'e ve öntanımlı e-posta istemcisi Thunderbird 78.4'e yükseltildi, Kernel versiyonu 4.19.0-12'ye yükseltildi.

PARDUS ÜLKEMİZDE YAYGINLAŞACAK

Pardus kullanımının yaygınlaştırılması için çeşitli çalışmalar yapılmıştı. Buna örnek olarak, geçen aylarda Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyanet'in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayarda Pardus'un yaygınlaştırılacağına dair bir sözleşmeyi duyurmuştu.

 Özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Pardus'un, özellikle kamu kuruluşları ve KOBİ'lerde kolay yaygınlaştırılması noktasında kurumsal ihtiyaçları karşılayan Açık Kaynak kodlu alt projeleri bulunuyor. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi ve Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP) bu projelerin önde gelenleri arasında yer alıyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR