Meteoroloji'den Karadeniz Bölgesi İçin Kritik Uyarı: Sel ve Heyelana Karşı Dikkat!

Meteorolojiden hava durumu tahminleri geldi. Ordu, Giresun ile Trabzon'un batısı için kritik uyarı verildi. Peki bölgelerde hava durumu nasıl olacak işte il il hava durumu.

27.07.2021-09:35 - (Son Güncelleme: 27.07.2021-10:37)Meteoroloji'den Karadeniz Bölgesi İçin Kritik Uyarı: Sel ve Heyelana Karşı Dikkat!

Son dakika haberine göte Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kritik uyarılar geldi. MGM 27 Temmuz 2021 tarihli hava durumu raporunu yayınlandı. Buna bağlı olarak hava durumu tahminleri ile Karadeniz Bölgesi'nde bugün şiddetli sağanak yağışın tahmin edildiği Marmara'da ise sıcaklıkların yükseleceği dile getirildi. 

GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

MGM'den aktarılan son tahminler doğrultusunda Karadeniz bölgesinin kuzey ve iç kesim taraflarının parçalı ve çok bulutlu olacağı, İç Anadolu bölgesinin kuzeydoğusu, Batı Karadeniz bölgesinin ise iç kesimleri ile Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgesinin kuzey kesimlerinin yerel olmak üzere ara ara gök gürültülü ve şiddetli sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği düşünülüyor. Yağışların; bugün Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli, Ordu, Giresun ile Trabzon'un batısında yer yer çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2),Rize ile Artvin'in kıyı kesimlerinde şiddetli ve aşırı (75-150 kg/m2) olması bekleniyor. 

TRABZON VALİLİĞİ'NDEN UYARI GELDİ

Trabzon Valiliği Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarının ardından harekete geçti. Valilik, vatandaşları sel ve heyelanlara karşı her açıdan uyararak, gereken bütün önlemlerin alınmasını istedi.

ORDU BELEDİYESİ DE VATANDAŞLARI UYARDI

Aynı şekilde Ordu'da da cami hoparlörlerinden kritik anonslar geldi. Yapılan anonslar ile vatandaşlar beklenen olası sel ve heyelanlara karşı uyarıldı. 

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU 

MARMARA

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ÇANAKKALE 23°C, 35°C Parçalı ve az bulutlu

İSTANBUL 22°C, 32°C Parçalı ve az bulutlu 

KIRKLARELİ 19°C, 34°C Parçalı ve az bulutlu

KOCAELİ 22°C, 33°C Parçalı bulutlu

EGE

Az bulutlu ve açık, bölgenin iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. A.KARAHİSAR 14°C, 30°C Parçalı ve az bulutlu

İZMİR 26°C, 36°C Az bulutlu ve açık

MANİSA 24°C, 38°C Az bulutlu ve açık

MUĞLA 21°C, 38°C Az bulutlu ve açık 

AKDENİZ

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA 25°C, 37°C Az bulutlu ve açık

ANTALYA 28°C, 39°C Az bulutlu ve açık

HATAY 25°C, 35°C Az bulutlu ve açık

ISPARTA 16°C, 32°C Az bulutlu ve açık

İÇ ANADOLU

Az bulutlu ve açık, kuzey kesimlerinin parçalı bulutlu, bugün öğle saatlerinden itibaren Çankırı, Nevşehir, Kayseri, Yozgat ve Sivas çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA 18°C, 32°C Parçalı bulutlu

ESKİŞEHİR 15°C, 31°C Parçalı bulutlu 

KONYA 19°C, 31°C Az bulutlu ve açık

SİVAS 15°C, 27°C Parçalı bulutlu, bugün öğle saatlerinden itibaren yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 

BATI KARADENİZ 

Batı Karadeniz bölgesinde bugün akşam üzeri havanın parçalı ve çok bulutlu,  Karabük, Bolu ile Kastamonu çevreleri ile Sinop'un iç kesimlerinin, bugün bölgenin iç kesimleri ile Sinop çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü şiddetli sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU 13°C, 27°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatleri ile bugün yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DÜZCE 18°C, 31°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatleri ile bugün iç kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU 16°C, 28°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatleri ile bugün yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ZONGULDAK 20°C, 29°C Parçalı ve çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde Kıyı kesimleri ile Tokat çevrelerinin, bugün bölge genelinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Söz konusu şiddetli yağışların bugün Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli, Ordu, Giresun ile Trabzon'un batısında yer yer çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2),Rize ile Artvin'in kıyı kesimlerinde şiddetli ve aşırı (75-150 kg/m2) olması bekleniyor. 

AMASYA 18°C, 31°C Parçalı ve çok bulutlu, bugün yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

BAYBURT 15°C, 28°C Parçalı ve çok bulutlu, bugün yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SAMSUN 22°C, 31°C Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

TRABZON 24°C, 29°C Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların batı kesimlerinde kuvvetli ve çok kuvvetli, doğusunda çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin kuzey kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, bugün Erzincan, Ardahan, Erzurum ve Kars çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ERZURUM 15°C, 30°C Az bulutlu ve açık, bugün parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KARS 14°C, 30°C Az bulutlu ve açık, bugün parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA 19°C, 34°C Az bulutlu ve açık

VAN 17°C, 30°C Az bulutlu ve açık

GÜNEYDOĞU ANADOLU 

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

ADIYAMAN 26°C, 38°C Az bulutlu ve açık

DİYARBAKIR 24°C, 40°C Az bulutlu ve açık

GAZİANTEP 25°C, 37°C Az bulutlu ve açık

SİİRT 28°C, 39°C Az bulutlu ve açık

DENİZLERDE HAVA

Güney Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ Hava Durumu:

Parçalı ve çok bulutlu, doğusu yer yer kuvvetli olmak üzere sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğudan; Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA 

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, yer yer çok bulutlu; Rüzgar: kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m; Görüş: İyi orta. EGE Hava Durumu: Az bulutlu, kuzeyi yer yer parçalı bulutlu; Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6, Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6 yer yer 7 kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m, güneyinde yer yer 3,0m; Görüş: İyi.

AKDENİZ 

Hava Durumu: Az bulutlu, doğusu yer yer parçalı bulutlu; Rüzgar: Batı Akdeniz’de batı ve güneybatıdan, ilk saatlerde batısında kuzeydoğudan 2 ila 4, batısında zaman zaman 5; Doğu Akdeniz’de batı ve güneybatıdan, batısında ilk saatler ile gece saatlerinde kuzeydoğudan 2 ila 4 yer yer 5 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, yer yer 2,0m, Görüş: İyi. 

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Az bulutlu; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan, öğleden sonra batı ve kuzeybatıdan 2 ila 4 yer yer 5 kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 0,75m, Görüş: İyi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal