Mersin Belediyesi'nin 2,5 Milyon Dolara Satın Alınan Helikopteri 1,5 Milyon Dolara Satışa Çıkarıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer, bir önceki başkan döneminde 2,5 milyon dolara satın alınan helikopteri 1 milyon 480 bin dolara ikinci kez satışa çıkardı.

15.01.2022-11:22 - (Son Güncelleme: 15.01.2022-11:30)Mersin Belediyesi'nin 2,5 Milyon Dolara Satın Alınan Helikopteri 1,5 Milyon Dolara Satışa Çıkarıldı

Vahap Seçer, 31 Mart 2019’da göreve geldiği Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde kendinden bir önceki dönemde alınan helikopteri, masrafı çok fazla olduğundan satılığa çıkarmış ancak talep olmayınca kiraya vermişti. Seçer’in ikinci kes satışa çıkardığı helikopteri bu kez 1 milyon 480 bin dolar değerindeki satış ihalesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Başkan Seçer, göreve geldiği günden itibaren helikopteri elinden çıkarmaya çalışıyor. Kendisinden bir önceki dönem başkanlık yapan Burhanettin Kocamaz’ın talimatıyla alınan helikopter, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer döneminde ‘hava taksi’ olarak kiralanmıştı. Saatlik kiralama ücreti 9 bin lira olan helikoptere beklenen ilgi gelmeyince yeniden satışa çıkarıldı. 

HELİKOPTER 2019'DA SATIŞA ÇIKARILDI

Mersin Belediyesi’ne alınan helikopterin her ay belediyeye 300 bin liralık ek yük getirdiğinden Seçer, en azından masrafının karşılanması için çeşitli çözümler aramıştı. Helikopter, ‘hava taksi’ olarak kiralanmış bu çözümle şehirler arası yolculuklar, düğün ya da farklı organizasyonlar için vatandaşların kullanımına sunulmuş ancak bundan da beklenen ilgi görülemeyince son çare olarak satışa çıkarılmıştı. 17 milyon 515 bin 783 lira + KDV bedeli olan helikopter için ihale düzenlenmiş ancak buradan da alıcı bulamamıştı. 


ÇOK ŞÜKÜR, BU HELİKOPTERDEN KURTULDUM

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer, kendi dönemi öncesinde alınan helikopteri elinden çıkaramayınca ‘hava taksi’ olarak kiralama yöntemine başvurmuştu. 16 Mayıs 2020’de Büyükşehir Belediyesi Olağanüstü Meclis Toplantısında helikopteri kiraya verdiklerini ifade eden Seçer, ‘Helikopterimiz vardı, 2,5 milyon dolar gibi bir paraya alınmış. Sabit heliportta duran o helikopterin Mersin Büyükşehir Belediyesine maliyeti aylık 300 bin liraydı. Satamadım; İstanbul'a rica ettim, 300 bin lira aylık maliyeti duyan kaçtı, İzmir'e rica ettim, Ankara Belediye Başkanımıza rica ettim, hiçbiri almadı. Türk Hava Kurumuna kiraya verdik, 49 bin 500 dolar civarında bir paraya tekabül ediyor. Çok şükür, bu helikopterden kurtuldum. İnşallah devamı gelir, onlar kullanırlar, benim kiramı gönderirler. Ben de bu yükten kurtulmuş oluyorum’ diye konuşmuştu. Öte yandan Seçer, helikopterin maliyetinin belediyeye 40-50 milyon liraya mal olduğu bilgisini de belirtmişti. 

KAPALI İHALE USULÜYLE 16 ŞUBAT'TA YAPILACAK

Büyükşehir Belediyesi, önceki dönemin başkanlığında alınan helikopteri ikinci kez satışa çıkardı. Resmi Gazete’de yayımlanan ihalede, helikopter bedelinin 1 milyon 480 bin dolar olduğu ifade edilirken, geçici teminat bedeli olarak da 44 bin 400 dolar istendiği belirtildi. Taş Bina Toplantı Salonu'nda düzenlenecek olan ihalenin, 16 Şubat tarihinde kapalı teklif usulüyle yapılacağı açıklandı. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal