Merkez Bankası Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Merkez Bankası faiz kararı vatandaşlar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Peki, Merkez Bankası PPK toplantısı ne zaman yapılacak?

04.05.2021-11:22 - (Son Güncelleme: 10.06.2021-09:20)

Merkez Bankası faiz kararı, Mayıs ayında yatırımcılar ve piyasalar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlığında yılın altıncı ayı içerisinde gerçekleşecek olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı için geri sayım başladı. 

Nisan ayı içerisinde yapılan toplantıda faizler yüzde 19 seviyesinde sabit tutulmuştu. Mayıs ayı içerisinde yapılmış olan Merkez Bankası toplantısında yine faizler yüzde 19’da sabit tutulmuştu. Haziran ayı içerisinde yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, Merkez Bankası yeni faiz kararını belirtecek.

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı, 17 Haziran 2021 tarihinde yapılacak. Merkez Bankası’nın faiz kararının ise saat 14:00’te açıklanması öngörülüyor.

MERKEZ BANKASI FAİZLERİ ARTIRACAK MI?

2021 yılının ocak ve şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş, mart ayı içerisinde ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a getirilmişti. Nisan ayı içerisinde yapılmış olan toplantıda ise faizler, yüzde 19’da sabit tutulmuştu. Yine mayıs ayı içerisinde yapılan Merkez Bankası toplantısında da faizlerin yüzde 19’da sabit bırakıldığı ifade edilmişti.

MERKEZ BANKASI NEDİR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, temel olarak ülkemizde para ve kur politikalarının yönetilmesinden sorumlu olan kurumdur.

MERKEZ BANKASI GÖREV VE SORUMLULUKLARI NEDİR?

Bankanın Merkez Bankası Kanunu ile düzenlenen görev ve sorumlulukları, 5 temel alana ayrılmaktadır:

1. Fiyat İstikrarı

Merkez Bankasının temel amacı, fiyat istikrarını sağlamaktır. Fiyat istikrarı ile birlikte ekonomik kararlarda dikkate almayı gerektirmeyecek bir ölçüde düşük enflasyon oranı ifade edilmektedir. Banka, bu amaç doğrultusu içerisinde uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı araçları doğrudan kendisi belirler, bir başka deyişle araç bağımsızlığı bulunur.

2. Finansal İstikrar

Finansal istikrar, Merkez Bankası için destekleyici amaç özelliğine sahiptir. Bu neticede Banka, Türkiye’deki finansal sistemin istikrarı için para ve döviz piyasaları ile ilgili düzenleyici önlemleri almakla sorumludur. 

3. Döviz Kuru Rejimi

Ülkemizdeki döviz kuru rejimini Hükûmet ile birlikte belirlemek, biçimlendirmek ve uygulamak; Bankanın bir diğer görevidir.

Bunun yanı sıra, Türkiye’deki altın ve döviz rezervlerini saklamak ve ülke menfaatleri doğrultusunda yönetmekten sorumlu olan kurum, yine Merkez Bankasıdır. 

4. Banknot Basma ve İhraç İmtiyazı

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 87. maddesine göre para basma yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndedir. Ancak TBMM banknot basma ve ihraç yetkisini süresiz olarak Merkez Bankasına devretmiştir. 

5. Ödeme Sistemleri

Merkez Bankası; fonların ve menkul kıymetlerin güvenli ve hızlı bir şekilde aktarılması ve mutabakatının gerçekleştirilmesi adına yeni sistemler kurmak, kurulmuş ve kurulacak sistemlerin kesintisiz işlemesini sağlamak, gözetimini gerçekleştirmek ve gerekli düzenlemeleri yapmak ile yükümlüdür.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR