Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suyunun faydaları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Uzmanlar tarafından belirli periyodlarla içilmesi önerilen maden suyu hakkında bilgileri sizler için derledik. İşte detaylar...

03.04.2021-10:00 - (Son Güncelleme: 12.01.2022-10:08)Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suyunun faydaları merak edilen konuların başında gelmektedir. İçerisindeki faydalı minerallerle insan sağlığı üzerinde çok fazla katkısı olan maden suyunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla.

Öte yandan maden suyu ile soda çoğu zaman birbiri ile karıştırılmaktadır. Bu durum birtakım riskler teşkil etmektedir. Uzmanlar tarafından belirli periyodlarla içilmesi önerilen maden suyu hakkında bilgileri sizler için derledik. Günlük içilmesi gereken maden suyu miktarı nedir? Maden suyu kilo verdirir mi? Merak edilen tüm detayları bir araya getirdik. 


Magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum özellikleri açısından oldukça zengin olan maden suyu, yaz aylarında terlemeden kaynaklı olarak kaybedilen mineralin tekrardan alınması için oldukça önemlidir.

Kalsiyum bakımından da oldukça yararlı olan maden suyu, kemikler için de çok yararlıdır. Günlük olarak tüketeceğiniz maden suyu gün içinde ihtiyacınız olan kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır. Bununla birlikte hamilelik ile birlikte artış gösteren mineral ihtiyacını da karşılayacak değerdedir.

MADEN SUYU VE SODANIN FARKI NELERDİR?

Soda, normal suya karıştırılmış karbondioksit ilavesidir. Birçok marketin dolaplarında yer alan gazlı içeceklerin temelini oluşturur. Ancak buna karşın maden suyu, yer altından gelen, yer altındaki minerallerle zenginleşmiş kaynak suyudur. Maden suları yeraltında sıklıkla bulunan sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve klor başta olmak üzere demir, mangan, bakır, iyot, çinko, florür, krom, kadmiyum gibi zengin mineralleri içermektedir. Bu bakımdan da insan sağlığı açısından önemli faydaları vardır.

Uzman kişiler, günde 2 litre kadar su ve maden suyu içilmesini önermektedir. Özellikle yaz aylarında sıvı tüketimi önerinin ötesine geçmekte, ihtiyaç halini almaktadır. Birçok mineral ile zenginleşmiş maden suları vücudun ihtiyaç duyduğu minerallere takviyede bulunur ve bu şekilde başta kemik erimesi olmak üzere birçok sağlık sorununu engeller.

MADEN SUYU KİLO VERDİRİYOR


Maden suyunun içerisinde sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde vücutta bulunan yağı metabolize ederek kilo verilmesinde yardımcı olur. Kilo vermek için tercih edilen maden suyu sindirim sistemi için de yardımcı olmaktadır. Sindirim esnasında oluşan şişlik ve kabızlık gibi sorunların geçmesine oldukça yardımcı olmaktadır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal