Van Gogh'un Tablosuna 1,6 Milyon Euro

Hollanda'nın Den Bosch kentinde bulunan Kuzey Brabant (Noordbrabants) Müzesi, ünlü ressam Vincent van Gogh'un 'Kadın Başı' adlı tablosunu, Londra'daki Christie's Müzayede Evi'nden 1,6 milyon euroya satın aldı.

Van Gogh'un Tablosuna 1,6 Milyon Euro

Van Gogh'un Tablosuna 1,6 Milyon Euro

Hollanda'da bulunan müze, Kuzey Brabant eyaletinde doğan ve yaşamının bir bölümünü burada geçiren van Gogh'un tablosunun, uzun süredir peşindeydi.

Eserin, Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nde asılı olan ünlü Patates Yiyenler tablosu için bir ön çalışma niteliğinde olduğu belirtiliyor. Müzeye göre, köylü bir kadının portresi olan Kadın Başı, van Gogh'un Kasım 1884 ile Mayıs 1885 tarihleri arasında Brabant eyaletindeki Nuenen köyünde yaptığı çalışmalardan biri olma özelliği taşıyor.

Bedeli 1,6 Milyon Euro
BBC'de yer alan habere göre; Londra'daki müzayede evi tarafından 2,5 milyon euro fiyat biçilen tablo, 1,6 milyon euro bedelle, yapıldığı eyalete geri döndü. Kadın Başı tablosu, bugünden itibaren, 6 Eylül'e kadar müzede sergilenecek ve ardından bakıma alınacak.

Van Gogh Kimdir?

30 Mart 1883 doğumlu olan yazar Hollanda’nın güneyindeki Brabant bölgesinde dünyaya geldi. Resim yapmaya 27 yaşındayken başlayan Van Gogh kariyerinin başında koyu ve kasvetli renklerle çalışmaya başladı. Paris’te tanıştığı izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarının etkisiyle canlı renklere geçti.

37 yıllık ömründe satılan ilk ve son tablosu ‘The Red Vineyards (Kırmızı Üzüm Bağı)’ eseriydi. The Red Vineyards daha sonra ünlü Rus koleksiyoncu Sergei Shchukin tarafından satın alınmış, ancak Shchukin’in koleksiyonunun diğer parçaları ile birlikte Bolşevikler tarafından kamulaştırılarak Moskova Güzel Sanatlar Puşkin Müzesi’ne verilmiştir.

Van Gogh, 27 Temmuz 1890 tarihinde daha öncesinde temin ettiği tabanca ile göğsü ve karın boşluğu arasından kendini vurarak hayata gözlerini yumdu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR