Topkapı Sarayı'nda Kutsal Emanetler Hakkında Yeni Düzenleme

Her sene binlerce yerli ve yabancı turistin severek ziyaret ettiği Topkapı Sarayı'nda bulunan kutsal emanetler için yeni sergileme düzeni yapılıyor. Yeni düzenlemede ziyaretçilerle kıymetli eserler buluşturulacak.

Topkapı Sarayı'nda Kutsal Emanetler Hakkında Yeni Düzenleme

Topkapı Sarayı'nda Kutsal Emanetler Hakkında Yeni Düzenleme

Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız, yeni sergileme düzeninde kıymetli eserlerin ziyaretçilerle buluşturulacağını belirterek, 'Hz. Osman'a atfedilen Kur-an ve Peygamberimizin mektuplarını yeni sergileme düzeninde ziyaretçilerle daha önceki yıllarda olduğu gibi tekrar buluşturacağız' ifadelerini kullandı.

Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 senelik tarihinin 400 yılı boyunca Osmanlı padişahlarının yaşadığı bir yer olmasının yanı sıra, devletin idare merkezi olarak kullanılıyordu.

Yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi duyduğu bölümlerden biri, Has Oda'da bulunan Mukaddes Emanetler Dairesi olarak biliniyor. Hz. Muhammed'in sancağından, kılıcına kadar diğer peygamberlere ait pek çok kutsal emanet de burada sergilenerek korunuyor.

Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız kutsal emanetler koleksiyonuna ait daha fazla eserin ziyaretçilerle buluşturulabilmesi için hazırlıkların devam ettiğini belirtti.

Yıldız, 'Topkapı Sarayı'nın Kutsal Emanetler dairesi tarafından en son 2007 yılında tefrişi yapılmış, elden geçirilmiş o dönem. Topkapı Sarayı'nın geri kalanında olduğu gibi burada da koleksiyonumuzun olabildiğince fazla bir kısmını ziyaretçilere gösterebilmekle ilgili hazırlıklarımız var. Önümüzdeki yılın ortalarına kadar Mukaddes Emanetler dairesindeki hem görülebilen eser sayısını artıracak, hem de eskimiş olan tefrişi yenileyecek yeni bir düzen getirme üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Enderun avlusunda şu an Hazine Koğuşu, Kilerli Koğuşu, Seferli Koğuşu gibi mekanlarımız var. Bu mekanlarda restorasyonları büyük oranda tamamlanmış mekanlar. Topkapı Sarayı'nın 200 bine yakın taşınır tarihi eser koleksiyonu var. Çok zengin bir koleksiyon. Bu koleksiyonun belirli bir kısmı ziyaretçilerle buluşabiliyor. Bu mekanların ufak tefek işleri bittikten sonra önümüzdeki yıldan itibaren peyderpey bu mekanlarda ziyaretçiyle buluşturulacak' açıklamasında bulundu.

Çalışmaların 2012 yılı ortasından bitmesi planlandığını söyleyen Yıldız, 'Burada peygamber efendimizin hırkasından, sancağından, kılıçlarından başlayıp daha önceki peygamberlere ait emanetler, Hz. Osman'a ait atfedilen Kur'an-ı Kerim, peygamberimizin mektupları gibi birbirinden çok farklı eserler var. Bunların bir kısmı şu an özellikle sergileme düzenimizdeki yer kısıtlılığından dolayı sergilenemiyordu. Hz. Osman'a atfedilen Kur-an ve Peygamberimizin mektuplarını yeni sergileme düzeninde ziyaretçilerle daha önceki yıllarda olduğu gibi tekrar buluşturacağız. Yeni sergileme düzeniyle elimizdeki mukaddes emanetler koleksiyonunu büyük bir bölümünü 2021 yılı ortalarına doğru ziyaretçilerle buluşturmak mümkün olacak' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR