Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunu içerdiği mineral ve vitaminler sebebiyle mutlaka tüketmelisiniz. Tam bir şifa kaynağı olan bu, bitkinin faydalarını biliyor munuz? Keçiboynuzunun faydaları nelerdir?

01.03.2021-12:52 - (Son Güncelleme: 01.03.2021-12:52)Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir mineralleriyle zengin bir besin kaynağıdır. Oldukça şifalı olan bu bitki yüksek miktarda antioksidan içerir. Antioksidan özelliğiyle doğal bir antibiyotiktir. 

-Kış aylarında artan astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi gelen keçiboynuzu şiddetli öksürüklere karşı dahi çok etkilidir. Balgam söktürücüdür, bu sayede öksürüğü azaltığı kesinlik kazanmıştır.

-Bağırsak ve sindirim sistemine de olumlu etkiler sağlar, kabızlığı etkili şekilde önler. Bağırsak kurdu, bağırsak paraziti gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olur.

-İçerdiği lifler ve mineraller sayesinde genel anlamda sindirim sistemini korur. Bu özelliği ile besleyici ve zengin lif içeriği olan keçiboynuzu kilo vermeye de  yardımcı olur.

-Keçiboynuzu genel anlamda inanılmaz bir enerji kaynağıdır, öte yandan, cinsel gücü de etkili şekilde arttırıcı özelliği vardır. Kalsiyum açısından zengindir, kemik sağlığına çok faydalıdır. Keçiboynuzunun yüksek düzeyde kalsiyum içerdiği için çocukların kemik gelişiminde olumlu etkileri olduğunun bilindiği gibi, yaşlılarda da kemik erimesine karşı önemli katkıları vardır.

-Bazı alerjik hastalıklara karşı engelleyici ve tedavi edici özelliği vardır.

-Soğuk algınlığının en bilinen tedavi yöntemi olarak bilinen keçiboynuzu, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özelliği sayesinde soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

-Cinsel yaşama enerji katar. Keçiboynuzu tam bir enerji kaynağı niteliğindedir. Cinsel gücü arttırarak erkeklerde sperm miktarını çoğalttığı gözlemlenmiştir.

-İç organları temizler, vücuttan ağır metallerin ve radyasyonun atılmasını sağlar. Karaciğer, akciğer ve bağırsakları temizler.

-Şişkinliğe iyi gelir, midedeki şişkinliği gidererek mideyi rahatlatır.

-Sigaranın zararlarını azaltır, akciğeri temizleyerek akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır.

-Bembeyaz bir gülüşe sahip olmanıza doğal yoldan yardımcı olur; diş etlerini güçlendirerek düzenli kullanıma halinde dişleri beyazlatır.

-Aneminin tedavisinde etkilidir, içeriğindeki E vitamini ile özellikle keçiboynuzu pekmezi anemiye iyi gelir. Keçiboynuzunun özellikle kansızlık şikâyeti olan bebeklerde çok faydalıdır, bebeklere aç karnına verilebilir.

-Keçiboynuzu, diyabetle savaşır. Kan şekerini düzenleyerek kötü kolesterolü azaltmaktadır ve bu bakımdan da şeker hastalığına karşı önemli bir antioksidan görevi görmektedir. Bunun yanı sıra keçiboynuzu, şeker hastalığının sebep olduğu halsizlik ve sürekli uyku halinin de önüne geçmek için faydalıdır.

-Çikolata tüketimi için iyi bir alternatiftir; kakaoya oranla 2 kat kalsiyum içerir. Tatlı krizlerine cevap verebilen sağlıklı bir alternatiftir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR