Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunun sağlığa oldukça fazla faydaları vardır. Birçok hastalığa iyi gelen keçiboynuzu pekmezi halk arasında harnup pekmezi olarak da bilinir. Keçiboynuzu faydaları nelerdir? Keçiboynuzu neye iyi gelir?

14.11.2016-16:44 - (Son Güncelleme: 16.11.2021-11:45)Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunun sağlığa oldukça fazla faydaları vardır. Birçok hastalığa iyi gelen keçiboynuzu pekmezi halk arasında harnup pekmezi olarak da bilinir. 

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan keçiboynuzu pekmezi içeriğinde bulunan faydalı mineral ve vitaminler sayesinde hastalıkları engelleyen mucize bir besin kaynağıdır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Sürekli olarak hastalanan çocuklar için kullanılan doğal besin takviyesi olan en etkili doğal gıdadır.

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ NEYE İYİ GELİR?

- Antioksidan özelliği bulunan keçiboynuzu pekmezi doğal bir antibiyotiktir. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Aynı zamanda kanı temizler ve damar tıkanıklıklarını giderir. 

- Astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi gelmektedir. Kuru öksürükte balgam sökülmesine yardımcı olur. Şiddetli öksürüklerin bastırılmasında da kullanılır ve etkilidir.

- Bağırsak ve sindirim sistemine karşı olumlu faydaları vardır. Bağırsak kurdu, bağırsak paraziti gibi bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde iyileşmeye yardım eder. Kabızlığı önler.

- İçerdiği yüksek lifler sayesinde sindirim sistemini korurken aynı zamanda kişinin zayıflamasına da yardımcı olmaktadır.


- Diğer pekmezler gibi keçi boynuzu pekmezi de tam bir enerji deposudur. Erkeklerde sperm miktarını artırır. Sperm azlığı nedeniyle çocuk sahibi olamayan kişileri bu sıkıntıdan kurtarır. Ayrıca cinsel gücü de artırıcı özelliği vardır.

- Kemik gelişiminde en çok rolü olan kalsiyum, keçi boynuzu pekmezi içerisinde oldukça çok miktarda bulunmaktadır. Böylece kemik gelişimine yardım eder. Çocukların kemiklerinin gelişmesine yardım ederken yaşlı kişilerinse kemik erimesine karşı fayda sağlar. Kemikler için tam bir şifa deposudur.

- Eski zamanlardan beri bağışıklık sistemini güçlendirmek maksadıyla kullanılmıştır. Keçi boynuzu pekmezi genellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ve olumlu sonuçlar verir.

- İnsanların hastalanmasına sebep olan serbest radikallerin bedenden atılmasına yardım eder. Aynı zamanda karaciğer, akciğer ve bağırsakları temizler.

- Yine diğer pekmezlerde olduğu gibi keçiboynuzu pekmezi de anemiye iyi gelir. Özellikle de kansızlık olan bebeklere iyi gelir.

- Kan şekerini düzenler ve kötü kolesterolü azaltır. Bu özelliği sayesinde şeker hastası kişilerde antioksidan görevi görür.

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİNDE HANGİ VİTAMİNLER BULUNUR?

Vitamini, B, B2, B3 Vitaminleri ve D Vitamini içeriği ile çok güçlü bir besindir. Aynı zamanda yüksek çinko içerir. Keçi boynuzu pekmezi hiçbir hastalığı olmayan insanlar için bile sağlıklıdır ve o kişilerin de kullanmaları gerekmektedir.

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ KULLANIMI

Demir yönünden oldukça zengin bir besindir. Fakat C vitaminiyle birlikte kullanılması emilimini artırır. Keçi boynuzu kullanımı için belirli bir öneri yoktur. Ancak her şeyde olduğu gibi keçi boynuzu tüketiminde de fazlaya kaçmamak gereklidir. Keçi boynuzu pekmezi yemekten sonra birkaç kaşık tatlı niyetine tüketilebilir.

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİNİN ZARARLARI

Çok fazla faydası bulunan keçiboynuzu pekmezinin fazla tüketildiğinde bir takım zararları meydana gelebilir. Tüm her şey de olduğu gibi keçiboynuzu pekmezini tüketirken de çok aşırıya kaçmamaya dikkat edilmeli. Keçiboynuzu pekmezinin aşırı tüketiminde görülebilecek bazı rahatsızlıklar:

- Mide bulantısı ve bununla birlikte baş dönmesi görülebilir.

- Lifli bir gıda olması sebebiyle kişide müshil görevi görerek kişiyi ishal edebilir.

- Hamilelikte kesinlikle aşırı kullanılmaması gerekir. Hamileler için fazlası zararlıdır.

- Bir de kullanmaması gereken kişiler kullandığında zararlarını görebilirler. Keçi boynuzu pekmezi kullanmaması gereken kişiler ise şunlardır:

- Diyabet hastalarına iyi gelse dahi doktora sormadan kullanmak sakıncalıdır.

- Bebeklerin cilt savunma sistemlerinin güçlü olmaması sebebiyle kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gereklidir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal