Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Adet Geciktirici İlaç Nasıl Kullanılır? Adet Geciktirici İlacın Zararları Var mı?

Adet olmayı geciktirmek isteyenlerin kullandığı adet geciktiriciler işe yarar mı? Adet geciktiricileri içmeye ne zaman başlamak gerekir? Kadınların yaz aylarında daha çok yaptığı bu uygulama, adet sürecine zarar verir mi? İşte merak edilenler.

Adet Geciktirici İlaç Nasıl Kullanılır? Adet Geciktirici İlacın Zararları Var mı?

Uzmanlara göre; adet geciktirici haplar çok sık kullanılmadığı takdirde bir zararı olmaz. Fakat ilaçlar vücudun doğal döngüsünü engellediği için sık kullanmamak gerekir. Örneğin yılda 2 kez kullanılmalıdır.

ADET GECİKTİRİCİ İLAÇ NASIL KULLANILMALI?

Adet geciktirici hap, adet kanamasının başlangıç tarihinden 3-4 gün önce kullanılmaya başlanmalıdır. Genellikle ilacı bıraktıktan 2-3 gün sonra kanamanın başladığı görülür. O döneme kadar doktorunuzun reçete ettiği ilacı günde 2 ya da günde 3 tane şeklinde almalsınız. Bu ilaçların değişik formları olduğundan doktorunuzun verdiği ilaca göre kullanım sayısı farklılık gösterebilir.

 Adet geciktirici hapların asıl kullanım maksadı; beklenen adetin ertelenmesidir. Dışarıdan müdahale ederek, östrojen ve progesteronun azalması önlenirse, adet döngüsü daha sonraya ertelenebilir. Fakat bu erteleme işlemi çok uzun süreli olmamalı ve adet geciktirici haplar en fazla 10 güne kadar kullanılmalıdır. Daha uzun süre kullanılan adet geciktirici haplar kadında bazı yan etkileri ortaya çıkarabilir.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR