İznik Gölü Çekildi, Tarihi Sır Ortaya Çıktı!

İznik Gölü’ndeki suların günden güne çekilmesiyle, 2014 yılında keşfi yapılan bazilika kalıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı.

12.09.2020-13:45 - (Son Güncelleme: 12.09.2020-13:46)İznik Gölü Çekildi, Tarihi Sır Ortaya Çıktı!

Bursa'nın İznik ilçesindeki göl kıyısından 25 metre açığında ve 2 metre derinlikteki, bin 500 önce Aziz Neophytos adına inşa edildiği düşünülen ve sualtı arkeoloji müzesine dönüştürülmesi planlanan bazilikanın bazı kalıntıları, suların çekilmesiyle görünür hale geldi.

İznik Gölü'nde Sular Çekiliyor

Türkiye'nin beşinci büyük gölü olan İznik Gölü'nde su seviyesindeki düşüş bölge halkını da tedirgin ediyor. Geçtiğimiz yıllara göre havaların kurak gitmesi ve dış etkenlerden kaynaklı su seviyesinin azalması ile 100 yılın keşifleri arasında gösterilen tarihi bazilika kalıntılarının bazı parçaları su yüzüne çıktı. Arkeologlar tarafından yılın belirli aylarında yapılan çalışmalar neticesinde kazı çalışmalarının tamamlanmasıyla bazilikanın müze olması planlanıyor.

İznik Gölü'nde Sular Eksiliyor

Turizm işletmecisi Ali Karaman, 'Maalesef İznik Gölü'nde her dakika sular eksiliyor. Bu süre içinde tarihte önemli yere sahip bazilika İznik için çok önemli bir yer. Su müzesi olması beklenirken, bu gidişle su üstü müzesi olacak. Hakikaten İznik Gölü'nde sular çekiliyor ve bazilikada da tarihi taşlar ve kalıntılar suyun yüzeyine çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda bu kadar yoğun su çekilmesi yoktu. Ben 35 yıldır burada yaşıyorum ve ilk kez İznik Gölü'nün bu kadar çekildiğini gördüm. Bu durum bizim açımızdan da kaygı verici' diye konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR