İngiltere’de neler oluyor? Peş peşe istifalar geldi: Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı görevden ayrıldı!

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak görevlerinden istifa etti.

06.07.2022-11:37 - (Son Güncelleme: 06.07.2022-11:37) İngiltere’de neler oluyor? Peş peşe istifalar geldi: Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı görevden ayrıldı!

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, Başbakan Boris Johnson'ın yönetimine karşı "güven kaybettiklerini" belirterek görevlerinden istifa ettiklerini duyurdular. Javid'in yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, "Sağlık ve Sosyal Bakımdan Sorumlu Devlet Bakanı olarak istifamı sunmak için Başbakanla görüştüm. Bu rolde hizmet etmek çok büyük bir ayrıcalıktı, ancak artık vicdanım rahat devam edemediğim için üzgünüm" şeklinde konuşma yaptı.

“Benim güvenimi kaybettiğinizi açıkça görüyorum”

Javid, Johnson'a yazmış olduğu istifa mektubunda, 'Biz (Muhafazakar Parti), her zaman popüler olmayabiliriz. Ancak ulusal çıkarlar için hareket etme konusunda yetkindik. Ne yazık ki, mevcut koşullarda halk, şu anda ikisinde de yetkin olmadığımız sonucuna varıyor.' dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti, 'Geçen ay yapılan güven oylaması, çok sayıda meslektaşımızın aynı fikirde olduğunu gösterdi. Ancak şunu üzülerek belirtmek isterim ki, bu durumun sizin liderliğinizde değişmeyeceğini ve dolayısıyla benim de güvenimi kaybettiğinizi açıkça görüyorum' açıklamalarında bulundu.


“Bu standartlar için savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum"

Javid'in istifa etmesinin açıklanması sonrası hemen Sunak'ta istifa ettiğini açıkladı. Sunak yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, "Halk, haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi bir şekilde yürütülmesini bekliyor. Bunun benim son Bakanlık görevim olabileceğinin farkındayım, ancak bu standartlar için savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum" açıklamasında bulundu.

“Halkımız, bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse, o zaman onun doğru olmadığını biliyor”

Sunak, Başbakan Johnson'a yazdığı istifa mektubunda, 'Ülkemiz çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Halkın bu gerçeği duymaya hazır olduğuna inanıyorum. Halkımız, bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse, o zaman onun doğru olmadığını biliyor. Daha iyi bir geleceğe giden bir yol varsa bunun kolay olmadığını bilmeleri gerekiyor.'dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti, 'Gelecek hafta ekonomiyle ilgili ortak konuşmamıza hazırlanırken, yaklaşımlarımızın temelde çok farklı olduğu benim için netleşti. Hükümetten ayrıldığım için üzgünüm ama böyle devam edemeyeceğimiz sonucuna vardım' şeklinde konuşmalarda bulundu.

Başbakan Boris Johnson'a karşı "güven oylaması"

İngiltere Başbakanı Johnson, 2020 ve 2021 yıllarında Koronavirüs kısıtlamaları esnasında uygulanan kuralları ihlal ettiğinin ortaya çıkmasının ardından hem lideri olduğu Muhafazakar Parti tarafından hem de muhalefet liderleri ve halk tarafından eleştirilmişti. Johnson, "Partygate Skandalı" olarak nitelendirdiği bir soruşturmada kendi hükümetinin yürürlüğe koyduğu kısıtlama kurallarını açık ne net bir şekilde ihlal ettiği ortaya çıktıktan hemen sonra lideri olduğu Muhafazakar Parti milletvekilleri tarafından haziran ayında "güven oylamasına" tabi tutulmuştu. 359 Muhafazakar Parti milletvekili arasından 148'i Johnson'a güvenmedikleri açısından oy kullanırken, 211'i ise Johnson lehine oy kullanarak Johnson'ın Başbakanlık görevine devam etmesi gerektiğini öne sürmüştü.

Muhafazakar Parti Genel Başkanı da istifa etmişti

Haziran ayında Muhafazakar Parti Genel Başkanı Oliver Dowden, parlamentoda yapılan ara seçimden sonra istifasını sunmuştu. Muhafazakar Parti'nin Parlamentodaki 2 koltuğunu kaybetmesinin sonrasında istifasını açıklayan Dowden, Johnson'a yazmış olduğu mektupta, "İşlerimizi her zamanki gibi sürdüremiyoruz" şeklinde konuşmuştu.

Muhafazakar Parti milletvekillerine cinsel istismar suçlamaları

Diğer taraftan, bazı Muhafazakar Parti milletvekilleri hakkında çıkarılan cinsel istismar suçlamaları eleştirilerin hedefi haline getiriyor. Muhafazakar Parti eski milletvekili İmran Ahmad Khan 2008 yılında 15 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunma suçu sebebiyle istifa etmiş ve geçtiğimiz mayıs ayında cezaevine nakledilmişti.

Geçtiğimiz günlerde ismi cinsel istismar suçlamalarına karışan bir diğer Muhafazakar Parti milletvekili Chris Pincher ise, 2 kişiyi taciz ettiği suçlamalarının sonrasında 30 Haziran'da görevinden istifa etmişti.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal