İkinci El Otomobil Piyasasında Yeni Dönem: Tamamen Değişiyor!

İkinci el otomobil piyasasında yeni dönem. Otomobil alıp-satacaklar için düzenleme geliyor. İşte detaylar...

17.01.2022-11:28 - (Son Güncelleme: 17.01.2022-13:45)İkinci El Otomobil Piyasasında Yeni Dönem: Tamamen Değişiyor!

İkinci el araç piyasaları doların yükselmesiyle birlikte yükselişe geçmişti. Doların sert  düşüşü az da olsa ikinci el araçların fiyatlarını etkilemişti. Şimdi ise ikinci el otomobil piyasasında yeni dönem başlayacak. Otomobil alıp-satacaklar için düzenlemeler geliyor. Ticaret Bakanlığı'nın oluşturduğu taslakta, ödeme araçlarından yetki belgesi alımlarına kadar birçok konuda değişiklik var.

Ticaret Bakanlığı ikinci el otomobil satışları için tuşa bastı. Otomobil alım-satımlarda yeni yönetmelik hazırlıyor. Ticaret Bakanlığın ikinci el araç satışına yönelik hazırladığı taslak, ödeme araçlarından yetki belgesi alımlarına kadar pek çok konuda değişiklik içeriyor. Bu düzenlemeler piyasaya nasıl yansıyacak? İşte cevapları...

PİYASA YENİDEN ŞEKİLLENECEK

Ticaret Bakanlığı, ikinci el oto satışlarını yeniden düzenliyor. Bu bağlamda hazırlanan yönetmelik taslağı görüşe açıldı. Taslakta, taşıt ve paranın eş zamanlı el değiştirmesini sağlayan elektronik sistemin kapsamı büyütülüyor.


BANKALAR GARANTİ VEREBİLECEK

Mevcut uygulamada, elektronik sistemde yalnızca nakit ödeme yapılabilirken, yeni düzenlemeyle sistem, havale ve EFT yöntemlerini de kabul edecek. Bankalar, alış ve satış işlemlerini garanti edebilecek.

Erkoç, 'Alıcı kişi parasını bankaya bloke yapıyor. Banka bundan çok cüzi bir masraf alıyor. Bloke olan para, satış aldığında aracı satanın hesabına geçmiş oluyor. İki taraf da mağdur olmuyor. Burada aracı kurum olarak bankalar garantörlük yapıyor.' açıklamasında bulundu.

Düzenleme kapsamında konkordato başvurusu yapan işletmeler de yetki belgesi başvurusunda bulunabilecek. Düzenlemeyle, yetki belgesi için istenen lise mezuniyeti şartı da ilköğretime indirilecek.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal