HAVELSAN'dan Sürpriz: İnsansız Ordu TEKNOFEST'te Tanıtılacak

HAVELSAN yerli ve milli ürünleriyle adını duyurmaya devam ederken 2018’den bu yana üzerinde çalıştığı insansız sürü teknolojisini TEKNOFEST’te tanıtacağı duyurdu.

19.09.2021-12:26 - (Son Güncelleme: 19.09.2021-12:26)HAVELSAN'dan Sürpriz: İnsansız Ordu TEKNOFEST'te Tanıtılacak

HAVELSAN'ın savunma sanayiinde  geliştirdiği yerli ve milli ürünleriyle Türkiye adından tüm dünyada söz ettirmeye devam ediyor. HAVELSAN'ın liderliğinde insansız sürü teknolojilerinde ileriye adım atabilmek ve gelişriciliğinde bir numara olabilmek için çalışmaları devam ediyor. Yaptığı çalışmalarla HAVELSAN'ın üzerinde çalıştığı özgün algoritmayla insansız kara, hava, su altı ve üstü araçları birbiriyle konuşturup sürü mantığıyla birlikte görev yapmalarını sağlaması hedefleniyor. HAVELSAN'ın Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, Teknofest'te otonom hava ve kara araçlarımızı halkın ve gençlerin gösterimine ilk kez sunulacağına değinirken ''Otonom teknolojilerinde yetenek kazanmak için durmaksızın çalışıyoruz.'' dedi.

HIZ KESMEKSİZİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

HAVELSAN tarafından havacılık ve savunma alanında süren yerli ve milli teknolojiler hakkında bilgiler aktardı. 2018 yılından bu yana otonom sistemler üzerinde çalışmalar yürüttüklerini ifade eden  Nacar, komuta kontrol ve savunma teknolojileri, simülasyon otonom ve platform teknolojileri, ülke güvenliği ve siber güvenlik ile bilgi ve iletişim teknolojileri olmak üzere 4 ana faaliyet alanında hız kesmeksizin çalıştıklarını belitti.

YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNİN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI

Nacar, savunma ve havacılık alanında markalaşmış yerli ve milli teknoloji ürünlerin geliştirilmesinin önemini vurguladı ve konuşmasına ''Bu doğrultuda, savunma ve havacılık alanında KOBİ'lerin askeri ve uluslararası standart ve kriterlere uygun bir üretim alt yapısı oluşturarak projelerde istenilen kalite yönetim sistemi süreçlerini uygulamaları, mühendislik hizmetlerinde çalışacak insan kaynağının uzmanlaşmasını sağlamak üzere gerekli eğitimlerin alınması, son dönemde e-dönüşüm, dijitalleşme alanında dünya ölçeğinden geri kalmamak adına gerekli değişim süreçlerinin tamamlanması öncelikli adımlar olarak görülüyor. Bu kapsamda, ülkemiz yurtiçi kaynaklarından azami şekilde fayda sağlamaya yönelik olarak, yazılım algoritmaları geliştiren, sistem mimarisi ve tasarım yeteneğine sahip, askeri ve uluslararası standartlara uyum sağlamış, kalite gereksinimlerine cevap veren KOBİ'ler ile simülatör, komuta kontrol, siber güvenlik, alt sistem ve platform bazında yazılım ve donanım alanlarında iş birliği imkanları geliştiriyoruz.'' diye ekledi. 

Nacar, HAVELSAN'ın üçü Ankara'da, biri İstanbul'da olmak üzere dört Ar-Ge Merkezi bulunduğuna dikkat çekti ve bu merkezlerde yüksek nitelikli ve yenilikçi projelerin yürütüldüğüne değindi. 

CİRONUN YÜZDE 7'Sİ AR-GE HARCAMALARINA AYRILDI 

2020 yılında cirosunun yüzde 7'sini öz kaynaklı Ar-Ge harcamalarına ayırıldığını söyleyen Nacar, ''2020 yılı sonu itibarıyla Ar-Ge Merkezlerimizde 3'ü dış kaynaklarca belli oranlarda desteklenen toplam 14 öz kaynaklı Ar-Ge projesi yürütüldü.'' dedi.

AR-GE ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Ar-Ge çalışmalarının aralıksız olarak devam ettiğini belirten Nacar ''Otonom teknolojilerde yetenek kazanmak amacıyla başlatılan 'Sürü Robotik Uçan Sistemler', 'Robotik ve Otonom Kara Sistemleri' ve 'Autodrive' Ar-Ge projeleri geleceğin teknolojilerinden olan bir alana daha HAVELSAN'ın girmesi açısından büyük önem arz ediyor'' diye konuştu.

TEKNOFEST'TE GENÇLERİN GÖSTERİMİNE SUNACAĞIZ

Nacar, konuşları ''Bu amaçla otonom teknolojilerinde yetenek kazanmak için durmaksızın çalışıyoruz. İnsansız sürü teknolojisini ülkemizin hizmetine sunacağız. Bu kapsamda daha önce IDEF-21'de asker ve bürokratların gösterimine sunduğumuz otonom hava ve kara araçlarımızı bu kez 21-26 eylülde İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlenecek olan Teknofest'te gençlerin ve halkımızın gösterimine sunacağız" şeklinde sürdürdü.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal