Güvenlik Endişeleri Sebebiyle ABD Ve Japonya Arasında Acil Görüşme!

ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başkanı Fumio Kishida video konferansla yaptıkları toplantıda, Hint-Pasifik bölgesinde artan güvenlik endişeleri nedeniyle iki ülke arasında işbirliğini artırma konusunda söz verdi.

22.01.2022-09:38 - (Son Güncelleme: 22.01.2022-11:15)Güvenlik Endişeleri Sebebiyle ABD Ve Japonya Arasında Acil Görüşme!

Çin'in hem ekonomik hem de askeri açıdan büyümesi, Kuzey Kore'nin ise füze denemeleri bazı ülkeleri rahatsız etmiş gibi gözüküyor. 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida, video konferans aracılığıyla önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Hemen hemen bir buçuk saat süren video konferans yoluyla yapılmış toplantıda önemli konular ele alındı. Yapılan toplantıda, Hint-Pasifik bölgesinde artan güvenlik endişeleri ve Rusya-Ukrayna geriliminin ele alındığı belirtildi. Liderler, Çin'in büyüyen gücü, Kuzey Kore'nin füze denemeleri ve Rusya'nın Ukrayna'daki hedefleri de dahil olmak üzere 'acilen ekonomi ve güvenlik' konularında işbirliğini artırmak üzere anlaştığı aktarıldı.

ÖZGÜR VE AÇIK BİR HİNT - PASİFİK İSTİYORUZ

Toplantı sonrası açıklamada bulunan Japonya Başbakanı Kishida, özgür ve açık bir Hint-Pasifik gerçekleştirmek için ABD ile işbirliği yapmayı, Çin ve Kuzey Kore'deki füze meselesi üzerinde yakından çalışmayı ve ayrıca Ukrayna konusunda da işbirliği yapmayı kabul ettiklerini ifade etti.

Kishida ayrıca, Japonya-ABD olarak ekonomik işbirliğinin teşvik edilmesi için bakanlar düzeyinde '2 artı 2' toplantılarının ekonomik bir versiyonunu kurmayı da kabul ettiklerini açıklarken, Japonya'nın bu yılın ilk yarısında ABD, Avustralya ve Hindistan'dan liderlerin katılacağı bir dörtlü grup toplantısına ev sahipliği yapacağını açıkladı.


AMACIMIZ ABD - JAPONYA İTTİFAKINI DAHA DA GÜÇLENDİRMEK

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ise toplantının ardından yapmış olduğu açıklamada, Hint-Pasifik'te ve dünyada, barış ve güvenliğin temel taşı olan ABD-Japonya ittifakını daha da güçlendirmek için Başbakan Kishida ile bir araya gelmekten onur duyduğunu iletti.

Beyaz Saray ise toplantı öncesi yaptığı açıklamada, Kishida ve Biden’ın ekonomi ve güvenlik meseleleri, gelişen teknoloji, siber güvenlik, iklim değişikliği ve diğer ikili meseleleri tartışacaklarını aktarmıştı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında, ABD'nin 2022'nin başlarında Hint-Pasifik ülkeleriyle ekonomik işbirliği konusunda 'ortak hedefler' oluşturmayı hedeflediğini belirtmiş, bunun amacının 'ABD-Japonya ittifakını daha da güçlendirmek' ve 'özgür ve açık bir Hint-Pasifik' sağlamak olduğunu söylemişti.

TAYVAN YAKINLARINDAKİ ADALARIN SAVUNMASI GÜÇLENDİRİLECEK

ABD Başkanı Biden ve Japonya Başkanı Kishida, iki ülke arasındaki önemli ilişkilere vurgu yaparak, Çin'in Tayvan üzerinde egemenlik kurma çabası ve Kuzey Kore'nin füze denemeleri nedeniyle meydana gelen güvenlik endişeleri nedeniyle arttırma stratejisi düzenliyor. Kishida, Çin'in Tayvan`da egemenlik kurmaya çalışması üzerinde bu hafta, Japonya'nın Tayvan yakınlarındaki adaların savunmasını güçlendireceğini açıklamıştı.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal