Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos Türkiye’nin Yunanistan’ı provoke etmeye devam eden düşman olarak tanımladığını belirtti.

Öte yandan Atina'daki Türk Başkonsolosluğu boyalı saldırıya uğradı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Türkiye ile ikili diyaloglarda sakinleşme çağrısı yanıt bulmadı. Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'tan tarihte Türklerin Yunanlıları nasıl denize döktüğünü unutarak açıklamalarda bulundu.

7 BİN ASKER SEVK EDİLDİ

Yunan Bakan, Adalara ve ülkemizin sınır bölgesine 7 bin asker sevk ettiğini belirterek, "Cesaretleri varsa bir karış toprağımıza göz diksinler. Yunanlar birlik olup onları ezecektir" şeklinde komik açıklamalarda bulundu. Yunanistan’ı provoke etmeye devam eden düşman karşısında Yunanların gözlerinin açık olması gerektiğini söyleyen Kammenos, "Onların tehdit ve provokasyonları bizi dize getirmeyecek. Aksine güçlendirecek" diyerek halkına kaybolmuş özgüvenlerini kazandırmaya çalıştı. Ülkemizde tutuklanan iki Yunan askerine değinen bakan, "Onları gidip alırız, özgürlüklerine kavuştururuz, ana yurda geri getireceğiz" şeklinde konuştu.

 

ÇİRKİN SALDIRI

Diğer bir gelişme ise Atina'daki Türk Büyükelçiliği boyalı saldırının yapılması. Rubikonas adlı anti-iktidar grup üyeleri 8-10 kişilik büyükelçilik binasına içinde kırmızı boya olan şişelerle saldırdı. Saldırıda yaralanan olmazken, binada maddi hasar oluştu. Saldırganlar Yunan polisi tarafından gözaltına alındı.

DARBECİLERE SIĞINMA HAKKI VERİLMEMELİ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yorgos Katrouglaos, uzlaşıcı bir açıklama yaptı. Bakan Yardımcısı, Yunanistan'a kaçan 8 askere darbeci oldukları için sığınma hakkı verilmemesi gerektiğini söyleyerek, eğer sığınma hakkı verilirse Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı olacağını belirtti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.