Türkiye Hızla Yaşlanıyor, Yaşlı Nüfus Arttı

Türkiye’de 2010’dan 2018’e kadar geçen sürede yaşlı nüfus artışı 1,18 olurken, yaşlı nüfusunun en çok arttığı il Zonguldak olarak kaydedildi. Yaşlı nüfusuna paralel olarak Türkiye’deki huzur evi sayısı da incelenirken özel, diğer ve kamuya bağlı olmak üzere 411 adet olduğu saptandı.

Türkiye Hızla Yaşlanıyor, Yaşlı Nüfus Arttı

Türkiye Hızla Yaşlanıyor, Yaşlı Nüfus Arttı

Medya takip kurumu Ajans Press, yaşlı nüfusu ile ilgili basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve PRNet'in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre yaşlı nüfusu ile ilgili 2018 yılında basına yansıyan haber adedi bin 364 olarak kayıtlara geçti.

Bunun dışında huzurevlerinin basında konuşulma oranına bakıldığında 11 bin 359 olduğu görüldü. Haber başlıkları incelendiğinde en çok huzurevlerine yapılan moral ziyaretlerinin konuşulduğu görüldü.

YAŞLI NÜFUSUNUN AZALDIĞI TEK İL GÜMÜŞHANE

Ajans Press'in, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye'de 2010'dan 2018'e kadar geçen sürede yaşlı nüfus artışı 1,18 oldu.

YAŞLI NÜFUS ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL ZONGULDAK

Yaşlı nüfusunun en çok arttığı iller ise sırasıyla Zonguldak, Yozgat, Adana, Ağrı, Adıyaman, Aksaray, Tokat, Iğdır, Mersin, Hakkâri, İzmir ve Antalya olarak kaydedildi.

Buna karşın yaşlı nüfusunun azaldığı tek il Gümüşhane olarak gözlendi. Yaşlı nüfusuna paralel olarak Türkiye'deki huzur evi sayısı da incelenirken özel, diğer ve kamuya bağlı olmak üzere 411 adet olduğu saptandı.

Sadece bakanlığa bağlı huzur evi sayısı ise 152 olarak kayıtlara geçti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri