Suriyeliler, İstanbul'da Ayda Ortalama 50 Şirket Kuruyor

Kayıtlı oldukları şehirde olmayan Suriyeliler Türkiye içerisinde yer değiştirecek. Büyük bir çoğunluğu İstanbul'dan yollanması gündemde olan Suriyeliler İstanbul'da ayda ortalama 50 şirket kuruyor.

Suriyeliler, İstanbul'da Ayda Ortalama 50 Şirket Kuruyor

Suriyeliler, İstanbul'da Ayda Ortalama 50 Şirket Kuruyor

Suriye'deki vilayetlerin ardından en fazla Suriyeli İstanbul'da ikamet ediyor. 20 Ağustos tarihine dek İstanbul'da kaydı olmayan Suriyeliler kayıtlı oldukları şehirlere yollanacak.

Karar İstanbul ekonomisini de alakadar ediyor. Bilhassa yasa dışı yollardan pek çok firma kayıtsız bir şekilde Suriyeli işçi çalıştırıyor. Bu firmaların önemli bir kısmı da tekstil sektöründe. Birleşik Metal İş'in araştırmasına göre bu işçiler bir Türk işçiye oranla yüzde 33 daha ucuza ve sigortasız bir biçimde çalışıyorlar.

Suriyeliler İstanbul'da işçi değil aynı zamanda işveren konumunda da.  Sözcü'nün haberine göre, İstanbul'da ayda 50 kadar Suriyeli firma kuruluyor. TEPAV'ın aylık olarak paylaştığı Yabancı Sermayeli Şirketler Bülteni'ne göre İstanbul'da Mayıs ayında Suriye ortaklı 53 firma kuruldu. Nisan ayında bu rakam 55, Mart ayında ise 49'du.

TOPLAM SERMAYE 238,6 MİLYON TL

2018 senesinde ise yalnızca İstanbul'da 976 Suriye ortaklı firma kuruldu. Bu firmaların toplam sermayesi 238 milyon 600 bin TL. Söz hususu firmaların sermayesinin 151 milyon TL'si Suriyelilere ait.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR