Suriyeli Muhalif İstanbul'daki Başkonsoloslukta Saldırıya Uğradı

Suriyeli muhalif Üsame Ebu Zeyd, nikah işlemlerini gerçekleştirmek için gittiği Suriye Başkonsolosluğu'nda saldırıya uğradı

Suriyeli Muhalif İstanbul'daki Başkonsoloslukta Saldırıya Uğradı

Suriyeli muhaliflerden meydana gelen askeri müzakere heyetinin eski sözcüsü Üsame Ebu Zeyd, İstanbul'daki Suriye Başkonsolosluğu'nda saldırıya uğradı.

Suriyeli muhalif Ebu Zeyd, başkonsolosluk binasının önünde yaptığı açıklamada, nikah işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla gittiği Başakşehir ilçesinin kendisini Suriye Başkonsolosluğu'na yönlendirdiğini belirtti.

Başkonsolosluktan 300 dolar karşılığında randevu alabildiğini belirten Ebu Zeyd, memurun kolunda "Suriye devrimini" simgeleyen bilekliği fark etiğini ve onu çıkarmadan işlem yapmayacağını söylediğini aktardı.

Ebu Zeyd, daha sonra ağır hakaretlere maruz kaldığını belirterek, "Kapıyı sertçe yüzüme kapattılar. Onlara 'Burası Türkiye. Burası muhabbarat birimi değil.' dedim. Üstüme yürüdüler. Darp etmeye çalıştılar. Güvenlik çağırdılar. Beni binadan uzaklaştırdılar." şeklinde konuştu.

Söz konusu memurlara dava açacağını söyleyen Ebu Zeyd, "Türkiye, rejim ile ilişkileri kötü olsa da Suriye halkına hizmet sunmaları için bu konsolosluğu kapatmadı. Buraya gelen Suriyeliler konsolosluk çalışanlarınca hakarete uğruyorlar." sözlerini aktardı.

Uluslararası hukuk kapsamında konsolosluk çalışanlarının tüm Suriye vatandaşlarına hizmet vermesi gerektiğini belirten Ebu Zeyd şunları aktardı: 

"Türkiye'nin bunun önüne geçmek için müdahale etmesi gerektiğine inanıyorum. Şu an burada 200'e yakın Suriyeli dışarıda, kaldırımlarda bekliyor. Güneş altında sıralarının gelmesini bekliyor. Burada herkes yüzlerce dolar ödeyerek sıra alıyor. Pasaportunu hızlı şekilde çıkarmak isteyenden 800 dolar ve randevu parası istiyorlar. Normal şartlarda çıkartmak isteyenden ise 300 dolar ve randevu ücreti alıyorlar. Belge tasdik parası içinse 100 doların yanı sıra randevu ücreti alıyorlar."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR