Sandıkta Bir Usulsüzlük Daha Ortaya Çıktı

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul'da kamu görevlisi olmayan iki kişinin sandık kurulu başkanlığı yaptığı sandıklarda; oy kullanması yasak olan ve cezaevinde tutuklu bulunan kısıtlı seçmenler adına oy kullandığı saptandı. Bunun yanı sıra bazı sandıklarda ölüler adına kullanılmış oy çıktı.

Sandıkta Bir Usulsüzlük Daha Ortaya Çıktı

Arnavutköy'de 1051 No'lu sandık Canser Birdal'ın; 1464 No'lu sandıkta Hülya Kahveci'nin; kamu görevlisi olmamasına rağmen yasa dışı olarak sandık kurulu başkanlığı yaptığı tespit edildi.

1501 VE 1464 NOLU SANDIKLAR...

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da; sandık başkanı ve kurulda görev yapacak asil üyenin, ilçede görev yapan ve kamuda hizmette bulunmuş kişiler arasından seçilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Devrek Cezaevi'nde kalan hükümlü Muhammed Gönültaş adına Arnavutköy Anadolu Mahallesi'nde 1051 No'lu sandıkta; Silivri Açık Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve hükümlü olan Çetin Eldemir'in adına ise Arnavutköy Tayakadın Mahallesi 1464 No'lu sandıkta oy kullanıldığı belirtildi.

YAVUZ: İKİ KİŞİ CEZAEVİNDE, İKİSİ DE OY KULLANMIŞ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden açıklamada bulundu.

Yavuz, kamu görevlisi dışından atanan sandık kurulu başkanın bulunduğu sandıkta 2 hükümlünün oy kullandığını dile getirdi.

Yavuz, "'Ölülerin ve cezaevinde olanların oy kullanacak hali yok' deniliyor. Oysa kullanmışlar. Daha doğrusu özel görevli (!) bir kısım sandık başkanları, bunların yerine oy kullandırtmış" diye konuştu.

Ali İhsan Yavuz, "İkisi de kanuni çerçevenin dışında atanan sandık kurulu başkanlarının olduğu sandık. İki kişi cezaevinde, iki kişi de oy kullanmış!" şeklinde konuştu.

MEZARDAN OY KULLANANLAR BİLE VAR!

Öte yandan; 31 Mart yerel seçimlerinde ölen kişiler adına oy kullanıldığı da tespit edildi. Büyükçekmece'de 1325 No'lu sandıkta vefat eden O.H, 1374 No'lu sandıkta vefat eden Z.Y adına oy kullanıldığı öğrenildi. Zeytinburnu 1042 No'lu sandıkta; ölen K.K adına oy kullanıldığı da ifade edildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri-->