Kapalı alanlarda tütün mamulleri kullanımını ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini en aza indirmeyi hedefleyen 'Yeşil dedektör' Edirne'de de oldukça yaygın olarak kullanılıyor.

UYGULAMA İLE İHLAL BİLDİRİLİYOR

Yeşilay ve Sağlık Bakanlığının ortak olarak geliştirdikleri, sigara yasaklarının ihlaline dair cep telefonlarından bildirimde bulunma imkanı sunan mobil uygulama aracılığıyla gelen ihbarlar göz önüne alınarak, ihbarın doğruluğunun tespitinin ardından kapalı alanda sigara içen kişiye ve buna izin veren işletmeciye para cezası veriliyor. Mobil uygulama marketlerinden ücretsiz iolarak indirilen 'Yeşil dedektör' uygulamasında 'Kapalı mekanda tütün mamulleri kullanımı bildir' alanından listelenen işletmeler seçilerek ihlal bildiriliyor. İhbarın merkeze düşmesinin ardından ekipler, işletmeyi denetliyor.

EMNİYET VE SAĞLIK MÜDÜRLERİ DENETLİYOR

Edirne'de bu sene aralarında 650'ye yakın mobil ihbarın olduğu 30 bin üzerinde dumansız hava sahasına yönelik denetim gerçekleştirildi. Bu denetimlerde 81 ihlal tespit edildi, gerekli cezalar verildi. Yeşil dedektöre gelen bir ihbarın ardından denetime Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt ve Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan da katıldı. Kafe, restoran ve eğlence mekanlarını gezen Kurt ve Kalkan, sigaranın zararlarınıanlatarak, işletmecilere kapalı alanlarda işletmelerinde sigara içilmesine izin vermemesi gerektiği uyarısını yaptı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın..