Halkalı - Gebze Hattında Çalışmalar Bitti, 10 Gün Sonra Açılacak

Halkalı - Gebze arasında hizmet verecek olan hatta 2013'ten beri devam eden çalışmalarda sona gelindi. 10 gün sonra açılması düşünülen hatta günlük 1 milyon kişinin taşınması planlanıyor.

Halkalı - Gebze Hattında Çalışmalar Bitti, 10 Gün Sonra Açılacak

Halkalı - Gebze Hattında Çalışmalar Bitti, 10 Gün Sonra Açılacak

Halkalı-Gebze arasında yer alan eski banliyö hatlarında 2013 senesinden beri devam eden yenileme çalışmalarında son aşamaya gelindi. 76,6 kilometrelik hat 10 gün sonra açılacak. Günde 1 milyon yolcunun taşınması düşünülen hattın Marmaray ile entegrasyonu tesis edildiğinde Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada gidilebilecek.

2013 YILINDAN BU YANA ÇALIŞMALAR SÜRÜYORDU

Haydarpaşa-Gebze arasında olan, 29 Mayıs 1969 senesinden beri hizmet veren banliyö tren hattının Pendik-Gebze kısmı 29 Nisan 2012'de, Kazlıçeşme-Halkalı bölümü 1 Mart 2013'de, Haydarpaşa-Pendik arasındaki kısım 19 Haziran 2013'te gerçekleştirilen son seferlerin sonrasında kapatılmıştı. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ve Marmaray'la entegre olarak çalışması düşünülen hattaki yenilenme çalışmaları sebebiyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde olan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti. Yapım süresi 24 ay olarak düşünülen yenileme çalışmalarının 2015 senesi Haziran ayında bitirilmesi amaçlanmıştı. Fakat aradan geçen süre içerisinde yapımı üstlenen şirket, maliyetlerdeki aşırı artışı sebep göstererek 2014 senesinin Ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. Problemlerin çözülmesinin sonrasında çalışmalar 2015 senesi içerisinde yeniden başlamıştı.

70 AY SONRA BİTTİ

70 aylık çalışmanın sonrasında sona eren Halkalı-Gebze hattı 10 Mart 2019 tarihinde açılacak. Hatta banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanında hızlı tren seferlerinin gerçekleştirileceği bir hat daha var. Hat boyunca ray döşeme elektrik hattı ve sinyalizasyon sistemi çalışmaları sona erdi. Yeni yapılan ve restorasyondan geçirilen istasyonlar bitti. Sistem artık kullanıma açılacağı günü bekliyor.

GÜNDE 1 MİLYON YOLCU TAŞINACAK

Tren hatlarının bitmesi ve Marmaray projesi ile entegrasyonu tesis edildiğinde 43 istasyonun olacağı Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada gidilebilecek. Hatta Bakırköy'den Bostancı'ya 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı'nın seyahat süresi ise 12 dakika olacak. Hatta günde 1 milyon yolcunun taşınması düşünülüyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri