Gönüllü Balıkçılar, Mültecileri Avrupa'ya Taşımaya Hazır

Türkiye'nin Avrupa'ya gitmek isteyen mülteciler konusunda aldığı serbest geçiş kararı sonrasında Rumeli Feneri’ndeki gönüllü balıkçılar, “Mültecileri seve seve götürürüz, biraz da Avrupa devletleri dertlensinler” dedi.

Gönüllü Balıkçılar, Mültecileri Avrupa'ya Taşımaya Hazır

Türkiye’nin dün akşam gerçekleştirilen hain saldırı sonucu düzensiz göçmenler konusunda aldığı serbest geçiş kararı sonrasında mülteciler sınır kapılarına yürümeye başladı. Rumeli Feneri’ndeki gönüllü balıkçılar ise mültecileri taşımak için hazır olduklarını belirtti.

Gece saatlerinden itibaren sınır kapılarına yürümeye başlayan mülteciler, şişme botlarla Avrupa'ya gitmek için Yunan adalarına gitmeye başladı. Sarıyer Rumeli Feneri'nde gönüllü balıkçılar ise izin verilmesi halinde mültecileri seve seve Avrupa'ya götürebileceklerini belirtti.

‘BURADAN SEVE SEVE GÖTÜREBİLİRİZ’

Mültecileri götürmek için gönüllü olabileceğini söyleyen Resul Çalık, şu ifadeleri kullandı: “Öyle yardımcı oluruz ki hem de seve seve. Buradan seve seve götürebiliriz. Devlet bunu serbest ettiyse memleketimize yararlıysa ona seve seve katılırız. Onlar da gitsin rahat etsinler, biz burada Suriyeli kardeşlerimize yeterince güzellik yaptık. Şimdi madem devlet izin verdi, Ege'den gidiyor, bunlar oluyor. Yol veririz”

‘DEVLETİN TERCİHİYLE BERABER HER YERE GİDERİZ’

Balıkçı Ömer Kolcu da şunları söyledi: “Bu daha evvel olması gerekiyordu en azından Avrupa'nın anlaması gerekiyordu. Balıkçılar bu konuda devlet ne derse balıkçı onu yapar. Biz devletin arkasındayız, bugün bana devlet teklif etsin çekinmeden giderim. Yeter ki devletim desin. Memleketimize bu kadar mülteci fazla geliyor. İstedikleri yerlere gitsinler, ben yardımcı olmaya çalışırım. Bu tekneler kendi başlarına bu işi yapmazlar. Devletin tercihiyle beraber her yere gideriz. Devletim müsaade ettikten sonra şu an için isterim. Sınırımızda bir yığılma oldu, devletinde başına büyük yük oldu. Onlar istedikten sonra çekinmeden yaparım”

‘DEVLETİMİZ SÖYLERSE GETİRİRİZ SIKINTI YOK’

Balıkçı İlyas Küçükoğlu ise, şöyle konuştu: “Devletimiz en akılcı işi yaptı. Kapıların açılması bizce iyi oldu. Başımıza bela olmaya başladılar. Devletlerarası anlaşma olsa taşırız. Taşımakta sınır yok. Gitsinler de nasıl giderse gitsinler. Devletimiz söylerse getiririz sıkıntı yok. Biz gitmelerine taraftarız seviniriz”

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR