Ekim Ayında 36 Kadın Öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporuna göre; Ekim ayında 36 kadın cinayete kurban giderken, bunlardan 8'i eşleri, 6'sı birlikte olduğu erkekler tarafından öldürüldü.

Ekim Ayında 36 Kadın Öldürüldü

Her ay düzenli olarak kadın cinayetleri ile ilgili rakamları açıklayan platform, Ekim 2019 Raporu’nu kamuoyuna sundu.

Raporda geçtiğimiz ay 36 kadının öldürüldüğü belirtildi. Bu kadınlardan 8'i evli oldukları erkek, 6'sı birlikte oldukları erkek, 4'ü tanıdık veya akrabaları, 2'si babaları, 1'i eskiden birlikte olduğu erkek ve 1'i de kardeşi tarafından katledildi.

14 kadının ise kim tarafından öldürüldüğünün belirlenemediği bildirildi. Kadınlardan 5'i ekonomik bahaneyle, 6'sı boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, telefona cevap vermemesi gibi gerekçelerle öldürüldü.

Raporda öldürülen kadınların çalışma durumlarını tespit etmenin zorluğuna dikkat çekilerek, "Ulaşılabilen veriye göre kadınların 5’i bir işyerinde çalışıyor, 2’si çalışmıyor ve 29 kadının çalışma durumu bilinememektedir" ifadesi kullanıldı.


'6284 ETKİN UYGULANSAYDI KADINLAR YAŞAYACAKTI'

Raporda, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un sonuçları ile ilgili değerlendirme de yapıldı.

Buna göre Ekim ayında öldürülen kadınların 33’ünün koruma kararının olup olmadığının bilinmediği, 2 kadının ise herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararının bulunmadığı kaydedildi.

Raporda, "6284 etkin kullanılmadığı için Eskişehir'de yaşayan 45 yaşında 2 çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan, evine giderken 6 ay önce boşandığı ve hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı Yalçın Özalpay tarafından satırlı saldırıya uğradı. Ayşe Tuba yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor; ancak bu ay 6284 etkin uygulansaydı, kadınlar yaşıyor, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 5’inin çocuğu vardı" tespitine yer verildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz