Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde gündemde yer alan önemli konular hakkında açıklamalarda buluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Türk yüksek öğrenim sistemi bugün çok ileri bir derecede görülüyor. Artık ülkemizin sınırlarını geçen bir duruma yükseldik. Şimdi  Almanya'da 3 milyon bizde 8 milyon üniversite öğrencisi bulunuyor. Tabii arada farklar var bunu da ileride kapatacağız. İlk 500'e ikiden fazla üniversitemizi yerleştirmek için uğraşacağız. Yabancı öğrenci rakamı, ülkemiz ile ilgili olumsuz propagandalara rağmen sayı yükseldi. Unutmayın ki, yabancı öğrenci bizim dışarıdaki elçilerimizdir.

Dershane sistemini ortadan kaldırdık. Onun için de Cumartesi ve Pazar günleri öğrencilere ek kursları koyduk. Artık bundan sonra geçmişte meydana gelen paralel unsurlara asla müsade etmeyeceğiz. Fırsat eşitliğini sağlayacağız. Öğrencilerimiz hep burs istiyor. Kredi ile uğraşmak istemiyor. Buradan öğrencilerimize müjde veriyorum: Kredi burs miktarını lisansta 500, yüksek lisansta 1000 doktorada 1500 TL'ye çıkardık.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.