Fibromiyalji nedir, neden olur, belirtileri nelerdir?

Uzm. Dr. Müge Yetener, fibromiyalji hakkında önemli bilgiler verdi. Fibromiyaljinin ortaya çıkış faktörlerine ilişkin konuşan uzman isim, hastalığın tedavisini de açıkladı. Hastalığın çözümsüz olmadığının altını çizen Yetener, fibromiyalji sorunu yaşayan kişilere yönelik önemli tavsiyelerde bulundu.

19.03.2022-10:00 - (Son Güncelleme: 25.05.2022-14:57)

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı ve Fonksiyonel Tıp Uygulayıcısı Uzm. Dr. Müge Yetener, fibromiyalji hakkında detaylı bilgilere değindi.

Fibromiyaljinin son yıllara kadar bir çeşit ruhsal bozukluk gibi kabul edilerek anti depresan ilaçlar ile tedavi edilmeye çalışıldığının altını çizen Uzm. Dr. Müge Yetener, ''Son araştırmalar ve bulgular ışığında artık bu bakışın değiştiğini söylemek mümkün. Fibromiyaljide çoğu kez çocukluk travmalarının tetik çekici olduğu kabul edilse de son araştırmalar merkezi ve periferik sinir sisteminde ağrı algısının arttığını gösteriyor. Yine, önceden vücutta belirli sayıdaki hassas nokta varlığı bir tanı kriteri iken artık bunun her zaman olmayabileceği düşünülüyor. Tanıyı zorlaştıran belki de en önemli kriter laboratuvar tetkiklerinin tümüyle normal görünmesidir. Tanı uzun süreli ağrı ve eşlik eden bulgularla konur'' diye aktardı.

Fibromiyaljinin 11 belirtisi

Fibromiyalji nedir?

Bağımsız gibi görünen semptomların varlığına dikkat çeken uzman isim, belirtileri şöyle sıraladı: Uyku bozuklukları, baş ağrısı, anksiyete, çeşitli vücut bölgelerinde uyuşma, karıncalanma, huzursuz bacak sendromu, idrarda yanma, irritabl bağırsak sendromu, reflü, ağrılı adet ve yorgunluk.

Yoga ve meditasyon öneriliyor

Fibromiyalji tedavisi nasıl olur?

Fibromiyalji ve bağırsak florasındaki bozuklukların ilişkisine değinen Yetener, şunları kaydetti: ''Yine son yıllarda ince bağırsak aşırı bakteri üremesi olarak bilinen SİBO’nun kök neden olarak önemli olduğu ortaya çıktı. Fibromiyalji kronik enflamatuar (iltihap, yangı) bir hastalık olduğu için kök nedene yönelik çözümlere birkaç açıdan yaklaşmak gerekiyor. Hastalarımızın ilk etapta ağrısına yönelik olarak fizik tedavi, masaj, kuru iğne tedavisi yanında kısalmış, katılaşmış kasları germe egzersizleri ile açma, uzatmaya yönelik rehabilitasyon öneriyoruz. Kalıcı iyilik halinin devamı açısından ise; Uykuyu düzenlemek, stresi azaltmak ve ruhsal rahatlama açısından yoga, meditasyon önerilerimizden bazıları.''

Fibromiyalji çözümsüz hastalar çaresiz değil!

Fibromiyalji tedavisinde beslenmenin önemine vurgu yapan Yetener, vücutta enflamasyonu artıran unlu, şekerli, paketli gıdalardan, rafine yağ ve işlenmiş besinlerden uzak durulmasını tavsiye etti.

Fibromiyalji belirtileri nelerdir?

Magnezyum ve D vitamininin eksikliğinin ağrıları artırdığını ifade eden rehabilitasyon uzmanı, ''Son olarak eğer SİBO bulguları varsa, özenli bir bağırsak rehabilitasyonu da iyileşmeye giden önemli adımlardandır. Eskiden fibromiyalji ömür boyu birlikte yaşanacak bir sıkıntılar yumağı olarak değerlendiriliyordu. Sevindirici olan şu ki fibromiyalji çözümsüz, hastalar çaresiz değil. Ağrılardan kurtulmak, yaşam kalitenizi artırmak mümkün'' diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal