Miras Hukuku Nedir?

İnternette en çok araştırılan konulardan biri olan Miras Hukukunu sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde…

Miras Hukuku Nedir?

Miras hukuku, gerçek kişinin ölümü ya da gaipliği durumunda, ölen kişinin malvarlığının kimlere ve ne şekilde kalacağını düzenleyen hukuk düzenlemesidir.

Kaç türlü mirasçı vardır?

Yasal ve atanmış olmak üzere iki tür mirasçı bulunur.

Atanmış mirasçı kimlerdir?

Yasal olarak miras bırakanın mirasçısı olmamasına rağmen, Ölen kişinin ölmeden önceki isteğiyle mirasçı olma hakkına sahip olan kişidir.

Zümre sistemi nedir?

Türk Medeni kanununda zümre (derece) sistemi kabul edilmiş olup, yasal mirasçı olabilmek için bir zümreye mensup olmak lazımdır. Bir önceki zümrede mirasçı olması, bir sonraki zümrenin mirasçılığını engeller. Yine aynı biçimde, zümre ve kök başı alt soyun mirasçılığına engel olur.

1.derece (zümre) mirasçılar kimlerdir?

Miras bırakanın birinci derece mirasçıları, onun akrabalarıdır yani çocukları vb. Çocuklar eşit şekilde mirasçıdırlar. Miras bırakandan önce ölmüş olan çocukların yerini, her kademede halefiyet yoluyla kendi alt soyları alır.

2.derece(zümre) mirasçılar kimlerdir?

2.derece mirasçılar, miras bırakanın anne ve babasıdır. Anne ve babası eşit biçimde mirasçı olurlar.

Miras bırakandan önce vefat etmiş olan anne ve babanın yerlerini, her kademede halefiyet yoluyla kendi alt soyları alır. Yani miras bırakanın, anne ve babasının ölmüş olması durumunda, mirasçıları halefiyet yoluyla kardeşleri ve kardeşlerinin alt soyuna kalacaktır. Bir tarafta hiç mirasçı olmaması durumunda, bütün miras diğer taraftaki akrabalarına kalır.

Son Dakika Emlak Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Emlak Haberleri