Türkiye’de 20 milyon insan ya kiralık evlerde yaşıyor ya da iş yeri için kira ödüyor. İşte sözleşme yenileyecek kiracılardan istenebilecek en fazla zam oranı...

Kira, hem vatandaş için hem de esnaf ve işletmeler için önemli bir konu. Ekim-Kasım ayları kira kontratlarının yoğun şekilde yenilendiği zaman dilimi. Her yıl yenilenen kiranın ne kadar artacağı ise hep kafalarda soru işareti bırakıyor. Ancak bunun yasal bir sınırı var ve bu sınır 1Temmuz 2012’de çıkan yeni Borçlar Kanunu ile düzenlenmiş halde.

ÜFE

Taraflar anlaşsa da zam belirlenen sınırı aşamaz. Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesinde konut için kira yükselişinin, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre uygulanacağı bildiriliyor. ÜFE, her ay duyurulan enflasyonla karıştırılmamalı. Yanlışların en çoğu bu konuda yapılıyor. ‘ÜFE ve TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) ortalaması alınacak’ diyen de konuyu yanlış bilmekte.

12 AYLIK ORTALAMA

ÜFE’de aylık veya yıllık orana değil, 12 aylık ortalamaya dikkat edilecek. Bu rakam da 4 Kasım’da yüzde 23.73 oranında duyruldu. Bir önceki ay bu oran yüzde 21.36’ydı. Sözleşmesi bu ay bitecek olanlar yüzde 23.73’le yenileyecek. 1000 liralık kira 1237 liraya yükselecek. Yıllıkta ek maliyet 2848 lira. Yüzde 23.73 tavan artış. Yani mülk sahibi ve kiracı daha düşük bedele de anlaşma sağlayabilir. Ama daha yüksek artış için yargı yolu gözükmekte. Bu konuda Yargıtay’ın emsal kararları bulunmakta.


YENİ DÜZENLEME GELECEK

Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP), kira artışının ÜFE yerine TÜFE’ye endeksleneceği belirtilmişti. 12 aylık ortalama TÜFE’ye göre kira artışı uygulaması başlamış olsaydı kira artışı en fazla yüzde 14.90 olabilecekti. Bu durumda yılda 1059 lira kiracının elinde kalacaktı. Öte yandan borçlar Kanunu’ndaki kira artış maddesinin hayata geçirilmesi işyerleri için 2020 yılında yürürlüğe girecek.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.